3 279 566 SEK
Omsättning
▲ 10,2%
401 942 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 484,8%
58%
Soliditet
Mycket God
12,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:951 364 SEK
Skulder:-399 199 SEK
Substansvärde:552 165 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark resultatutveckling med en vinstökning på nära 500% trots en relativt blygsam omsättningstillväxt på 10%. Den dramatiska ökningen av eget kapital med 135% indikerar en betydande förbättring av företagets finansiella styrka. Den minskande tillgångsbasen på -25% tyder dock på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar, vilket kan förklara den höga lönsamheten genom effektiviseringar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver restaurangverksamhet med säte i Junsele. Restaurangbranschen är känd för sina tunna vinstmarginaler och höga konkurrens, vilket gör den uppnådda vinstmarginalen på 12.3% anmärkningsvärt hög för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 68 736 SEK till 401 942 SEK, en ökning med 333 206 SEK eller 484.8%, vilket visar en exceptionell förbättring av lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 58.0% är mycket stark och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 234 959 SEK till 552 165 SEK, en ökning med 317 206 SEK som främst kan tillskrivas det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 000 640 SEK till 3 279 566 SEK, en positiv tillväxt på 10.2% som indikerar ökad försäljning eller högre priser.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 25.0% från 1 267 917 SEK till 951 364 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet eller investeringar som kan begränsa framtida tillväxt
  • Restaurangbranschen är sårbar för konjunktursvängningar och förändrade konsumentvanor

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 12.3% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Stark soliditet på 58.0% ger god kreditvärdighet och möjlighet till expansion
  • Omsättningstillväxten på 10.2% visar att företaget fortsätter att växa trots minskade tillgångar