745 844 SEK
Omsättning
▲ 52,3%
106 571 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,4%
44,1%
Soliditet
Mycket God
14,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:310 153 SEK
Skulder:-173 409 SEK
Substansvärde:136 744 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskat eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 14,3% och soliditeten på 44,1% indikerar fortfarande en grundläggande finansiell hälsa, men trenden pekar mot att företaget investerar i tillväxt på bekostnad av kortvarig lönsamhet. Situationen tyder på ett företag i expansionsfas som prioriterar marknadsandelar framför omedelbar vinstmaximering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver öppenvård med utredning, behandling och socialt stöd för unga vuxna och vuxna med beroendeproblem. Verksamheten är samhällsbetald och registrerades 2019, vilket innebär att det är ett relativt ungt företag inom vårdsektorn där tillväxt ofta kräver investeringar i personal och verksamhet innan lönsamhet nås.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 148 792 SEK till 106 571 SEK, en minskning på 28,4% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller investeringar som ännu inte ger avkastning.

Soliditet: Soliditeten på 44,1% är god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 197 638 SEK till 136 744 SEK, en nedgång på 30,8% som främst förklaras av det sämre årets resultat som direkt påverkar kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 489 863 SEK till 745 844 SEK, en tillväxt på 52,3% som visar stark marknadsexpansion och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 28,4% trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Eget kapital minskade med 30,8% vilket begränsar företagets finansieringsmöjligheter
  • Kostnadsutvecklingen verkar öka snabbare än intäkterna vilket pressar vinstmarginalen

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 52,3% visar stark marknadsacceptans och expansionspotential
  • Vinstmarginal på 14,3% klassificeras som hög och visar att verksamheten i grunden är lönsam
  • Tillgångstillväxt på 14,1% indikerar investeringar i verksamheten som kan ge framtida avkastning