3 530 000 SEK
Omsättning
▲ 16%
191 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 96,9%
23,9%
Soliditet
God
4,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 768 116 SEK
Skulder:-1 345 079 SEK
Substansvärde:423 037 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, men samtidigt en oroande minskning av totala tillgångar. Den låga soliditeten på 23,9% indikerar ett utmanande kapitalstruktur, trots förbättringar. Företaget verkar vara i en expansionsfas med ökad lönsamhet, men den stora tillgångsminskningen kan tyda på avveckling av tillgångar eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver en cykelaffär med inköp, försäljning och reparationer av cyklar med säte i Malmö. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar och har ofta säsongsbetonade variationer i försäljningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 97 000 SEK till 191 000 SEK, en ökning på 96,9% som indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 23,9% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan medföra finansiell sårbarhet vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 275 670 SEK till 423 037 SEK, en tillväxt på 53,5% som främst drivs av årets starka resultat och ökade reserver.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 280 420 SEK till 3 874 490 SEK, en tillväxt på 16,0% som visar på stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadsföring.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 23,9% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 36,1% från 2 765 723 SEK till 1 768 116 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhetskritiska tillgångar
  • Vinstmarginalen på 4,9% klassificeras som låg och gör företaget känsligt för kostnadsökningar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 16,0% visar på god marknadsposition och efterfrågan på cykeltjänster
  • Resultatet ökade med 96,9% till 191 000 SEK, vilket indikerar effektiviseringar och förbättrad lönsamhet
  • Eget kapital ökade med 53,5% till 423 037 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas för framtida investeringar