730 000 SEK
Omsättning
▼ 43,3%
459 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 61,2%
98%
Soliditet
Mycket God
62,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-15

Substansvärdering

Tillgångar:4 075 662 SEK
Skulder:-69 854 SEK
Substansvärde:3 850 808 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med mycket starka finansiella nyckeltal men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Den exceptionellt höga soliditeten på 98% och vinstmarginalen på 62,9% indikerar ett extremt kapitalstarkt företag med god lönsamhet per såld krona. Den betydande ökningen av eget kapital med 19,5% visar på god kapitalbildning trots den kraftiga omsättningsnedgången. Företaget verkar genomgå en omstrukturering eller en period med minskad verksamhetsvolym men behåller ändå en exceptionellt stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom kvalitetsäkring vid svetsning, svetsansvar, projektledning och kalkylarbete inom industrirör. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara cyklisk, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 184 000 SEK till 459 000 SEK, en minskning på 61,2%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett positivt resultat som är mycket högt i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 98,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt finansierat med eget kapital. Detta ger mycket låg finansiell risk och stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 222 992 SEK till 3 850 808 SEK, en ökning på 627 816 SEK eller 19,5%. Denna ökning kommer främst från årets vinst som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 287 717 SEK till 729 662 SEK, en nedgång på 43,3%. Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 43,3% från föregående år indikerar potentiell förlust av kunder eller projekt
  • Resultatnedgång på 61,2% trots mycket hög vinstmarginal visar på sårbarhet vid minskad verksamhetsvolym
  • Mycket hög soliditet kan indikera att kapitalet inte arbetar effektivt för företaget

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 98% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 62,9% visar på effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet
  • Ökning av eget kapital med 627 816 SEK trots nedgång visar på god kapitalbildningsförmåga
  • Låg skuldsättning ger möjlighet att ta lån för tillväxtinvesteringar vid behov