2 848 482 SEK
Omsättning
▲ 11,5%
123 510 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 507,1%
19,5%
Soliditet
Stabil
4,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:740 604 SEK
Skulder:-583 932 SEK
Substansvärde:98 926 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättring på samtliga nyckeltal under 2023. Den dramatiska ökningen av resultat, eget kapital och tillgångar tyder på att företaget antingen har genomgått en omfattande omstrukturering, vunnit betydande nya kontrakt eller genomfört en kapitalinsprutning. Trots den låga vinstmarginalen på 4,3% indikerar den extrema resultattillväxten på +507% att företaget har lyckats skala upp sin verksamhet avsevärt samtidigt som lönsamheten förbättrats kraftigt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsverksamhet på entreprenad, vilket innebär att det tar anbud på byggprojekt och utför byggarbeten för kunder. Denna bransch är typiskt kapitalintensiv med varierande projektstorlekar och kräver ofta betydande tillgångar i form av maskiner, fordon och lager. Etableringsåret 2015 visar att detta inte är ett nytt företag utan ett etablerat företag som nu genomgår en markant expansion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 20 344 SEK till 123 510 SEK, en ökning på 507,1% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 19,5% är acceptabel för branschen men relativt låg, vilket indikerar att företaget finansierar en betydande del av sin tillväxt med skulder. Denna nivå kräver noggrann uppföljning för att säkerställa finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 28 993 SEK till 98 926 SEK, en tillväxt på 241,2% som främst kan tillskrivas det starka årets resultat och eventuellt ytterligare kapitalinsatser.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 553 950 SEK till 2 848 482 SEK, en tillväxt på 11,5% som visar en stabil försäljningsutveckling i en bransch där omsättning ofta fluktuerar beroende på projektcykler.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 19,5% skapar sårbarhet vid ekonomiska nedgångar eller oförutsedda kostnader
  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla och kan medföra operativa utmaningar
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet utgör en risk för framtida projektflöde

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på +507% visar på stark operativ effektivisering
  • Tillgångstillväxten på +155% till 740 604 SEK indikerar expanded kapacitet för att ta emot större projekt
  • Den stabila omsättningstillväxten på +11,5% visar på etablerad kundbas och marknadsposition