77 199 000 SEK
Omsättning
▲ 149,4%
4 178 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 146,5%
7,8%
Soliditet
Låg
5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:53 488 000 SEK
Skulder:-49 332 845 SEK
Substansvärde:4 154 838 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en dramatisk förvandling från en förlustdrabbad verksamhet till en lönsam tillväxtaktör. Den exceptionellt höga omsättningstillväxten på 149,3% kombinerat med en vändning från förlust till vinst på 13 171 000 SEK indikerar ett genombrottsår. Trots den imponerande tillväxten kvarstår strukturella utmaningar i form av låg soliditet, vilket tyder på att företaget växt snabbare än dess kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar stegar av aluminium och plast, en produkt med stabil efterfrågan i bygg- och industrisektorn. Den kraftiga omsättningsökningen kan tyda på framgångsrik marknadsexpansion, produktutveckling eller förbättrad konkurrenskraft inom denna nischade tillverkningsbransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -8 993 000 SEK till en vinst på 4 178 000 SEK, en positiv förändring på 13 171 000 SEK. Denna vändning från stor förlust till stabil vinst visar på förbättrad lönsamhet och effektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 7,8% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Trots den kraftiga förbättringen i eget kapital har tillgångstillväxten på 20,5% gjort att soliditeten fortfarande ligger på en riskabel nivå för ett tillverkningsföretag.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 872 961 SEK till 4 154 838 SEK, en tillväxt på 375,9%. Denna förfyrfaldigning kan delvis förklaras av årets vinst på 4 178 000 SEK, vilket direkt stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 36 624 771 SEK till 83 064 170 SEK, en tillväxt på 149,3%. Denna mer än fördubbling av omsättningen indikerar ett genombrottsår med betydande marknadsframgångar.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 7,8% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar
  • Kraftig tillväxt kan ha sträckt på organisationens kapacitet och kassaflöde
  • Hög tillväxttempo kan vara svårt att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 149,3% visar stark marknadsposition och efterfrågan
  • Vinstvändning från -8 993 000 SEK till 4 178 000 SEK indikerar förbättrad operativ effektivitet
  • Eget kapital ökade med 375,9% vilket ger bättre finansieringsmöjligheter framöver

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: omsättning (+149,3%), resultat (+146,5%), eget kapital (+375,9%) och tillgångar (+20,5%). Trenden pekar entydigt mot ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet, men med strukturella utmaningar i balansräkningen.