4 491 000 SEK
Omsättning
▲ 1,6%
208 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10,7%
64%
Soliditet
Mycket God
4,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 493 112 SEK
Skulder:-536 367 SEK
Substansvärde:956 745 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en marginell omsättningsökning på 1,6% har resultatet sjunkit med 10,7%, vilket indikerar en försämrad lönsamhet. En stark positiv indikator är den betydande tillväxten av det egna kapitalet med över 20%, vilket förbättrar företagets finansiella stabilitet. Den kraftiga minskningen av totala tillgångar med 16,1% tyder dock på att företaget kan ha sålt av tillgångar eller skrivit ner värden. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där det prioriterar soliditet framför tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat bolag registrerat 1995 som verkar inom gummiverkstadsrörelse, handel med aktier och värdepapper samt handel och förvaltning av fastigheter. Den breda verksamhetsprofilen med både industriell verksamhet och finansiella investeringar är typisk för ett holdingbolag eller en koncern med diversifierade intressen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 233 000 SEK till 208 000 SEK, en minskning med 25 000 SEK eller 10,7%. Denna resultatnedgång skedde trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 64,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 792 391 SEK till 956 745 SEK, en tillväxt på 164 354 SEK eller 20,7%. Denna förbättring kan delvis förklaras av årets resultat på 208 000 SEK, men indikerar även andra kapitaltillskott eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 4 420 385 SEK till 4 500 260 SEK, en tillväxt på endast 79 875 SEK eller 1,6%. Detta visar på en stabil men mycket låg tillväxt i kärnverksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 10,7% till 208 000 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Totala tillgångar minskade kraftigt med 286 292 SEK till 1 493 112 SEK, vilket kan påverka framtida verksamhetsutveckling
  • Vinstmarginalen på endast 4,6% klassificeras som låg och begränsar företagets investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 164 354 SEK till 956 745 SEK, vilket ger en solid finansieringsbas för framtida investeringar
  • Soliditeten på 64,0% är exceptionellt stark och ger god kreditvärdighet
  • Omsättningen ökade till 4 500 260 SEK vilket visar på fortsatt efterfrågan trots utmanande förhållanden