1 194 386 SEK
Omsättning
▲ 174,7%
161 949 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20%
62,3%
Soliditet
Mycket God
13,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:502 803 SEK
Skulder:-189 381 SEK
Substansvärde:313 422 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningsökningen beror dels på att 2023 var det första hela räkenskapsåret samt under andra halvan av 2023 har personalen ökat till två personer.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • 2023 var företagets första hela räkenskapsår, vilket delvis förklarar den stora omsättningstillväxten jämfört med föregående delår.
  • Personalstyrkan utökades under årets andra hälft från en till två anställda, vilket är en direkt orsak till både omsättningsökningen och sannolikt även till ökade personalrelaterade kostnader.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark omsättningstillväxt på 174,7% från 434 879 SEK till 1 194 386 SEK, vilket indikerar en framgångsrik etablering på marknaden. Trots detta har resultatet sjunkit med 19,9%, vilket pekar på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 62,3% är en mycket stark indikator på finansiell stabilitet och låg belåning. Ökningen av eget kapital med 69,3% till 313 422 SEK stärker företagets balansräkning ytterligare. Sammantaget befinner sig företaget i en expansiv fas med god finansiell hälsa, men med en tydlig utmaning att öka lönsamheten i takt med omsättningstillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom personaluthyrning för mark- och grundarbeten, väg- och godstrafik samt service och reparation av motorfordon. Denna typ av verksamhet är ofta arbetskraftsintensiv och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och transportsektorn. Den snabba omsättningstillväxten och anställningen av ytterligare personal under 2023 är typiskt för ett företag i expansion inom denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk med 40 360 SEK från 202 309 SEK till 161 949 SEK, en minskning på 19,9%. Detta trots en stor omsättningsökning, vilket tyder på att rörliga kostnader (sannolikt personal- och driftskostnader) har ökat i högre takt.

Soliditet: Soliditeten på 62,3% är mycket hög och långt över branschgenomsnittet för många sektorer. Detta innebär att företaget är mycket solvent, har låga skulder i förhållande till sina tillgångar och har god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 128 330 SEK från 185 092 SEK till 313 422 SEK, en tillväxt på 69,3%. Denna förbättring är direkt kopplad till årets vinst på 161 949 SEK, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 759 507 SEK från 434 879 SEK till 1 194 386 SEK, en tillväxt på 174,7%. Denna extraordinära tillväxt förklaras delvis av att 2023 var det första hela räkenskapsåret och en expansion av personalstyrkan.

Huvudrisker

  • Resultatmarginalen pressas trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar en risk för att skalningskostnaderna är för höga.
  • Försämrat resultat med 40 360 SEK på ett år med så kraftig omsättningstillväxt är en varningssignal för att lönsamhetsutmaningar måste adresseras.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 174,7% visar på en stark marknadsposition och god förmåga att skaffa nya kunder.
  • Mycket hög soliditet på 62,3% ger ett starkt kapitalunderlag för att finansiera framtida investeringar och expansion utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Tillgångarna ökade med 200 090 SEK till 502 803 SEK, vilket visar på en kapacitetsutökning som kan bära en fortsatt tillväxt.