190 646 SEK
Omsättning
▼ 48%
58 836 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50%
36,2%
Soliditet
God
30,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:798 220 SEK
Skulder:-509 015 SEK
Substansvärde:289 205 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med mycket stark lönsamhet men kraftig nedgång i omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 30,9% indikerar effektiv kostnadskontroll och potentiellt högt värdeskapande per krona omsättning. Samtidigt är den halverade omsättningen från 366 263 SEK till 190 646 SEK ett allvarligt varningssignal. Den positiva utvecklingen av eget kapital till 289 205 SEK visar dock att företaget fortfarande genererar vinst och bygger finansiell styrka trots minskad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom IT-konsultation och försäljning, registrerat 2017 i Ragunda kommun. Som ett konsultbolag är det typiskt att ha varierande omsättning baserat på projektvolym och kundförluster/vinstar, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan åren.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades från 117 607 SEK till 58 836 SEK, vilket direkt följer omsättningsminskningen men med bibehållen relativ lönsamhet tack vare den höga vinstmarginalen.

Soliditet: Soliditeten på 36,2% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 19,2% från 242 519 SEK till 289 205 SEK, vilket främst drivs av årets vinst på 58 836 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt med 48,0% från 366 263 SEK till 190 646 SEK, vilket indikerar antingen förlorade kunder, avslutade större projekt eller strategisk nedskalning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning med 48,0% från 366 263 SEK till 190 646 SEK riskerar att påverka företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Resultatnedgång med 50,0% trots mycket hög vinstmarginal visar sårbarhet vid minskad verksamhetsvolym
  • Brist på omsättningstillväxt kan indikera konkurrensproblem eller förlust av nyckelkunder

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 30,9% visar exceptionell lönsamhet per omsättningskrona och stark konkurrenskraft
  • Eget kapital ökade med 46 686 SEK till 289 205 SEK vilket ger finansiell styrka för investeringar och expansion
  • Stabil soliditet på 36,2% ger god kreditvärdighet och möjlighet till finansiering vid behov

Trendanalys

Företaget visar starka motsatta trender: negativt i omsättning (-48,0%) och resultat (-50,0%) men positivt i eget kapital (+19,2%) och tillgångar (+0,9%). Denna kombination tyder på ett företag som genomgår en omställningsfas där det prioriterar lönsamhet över volym, möjligen genom att fokusera på mer lönsamma men färre projekt.