14 803 000 SEK
Omsättning
▼ 2,7%
84 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 97,2%
23,3%
Soliditet
God
0,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 040 369 SEK
Skulder:-10 773 787 SEK
Substansvärde:3 266 582 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillgångstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den dramatiska resultatnedgången på 97,2% från föregående år är oroande trots att företaget fortfarande är vinstgivande. Den betydande tillgångstillväxten på 47,4% tyder på investeringar i verksamheten, vilket kan förklara den temporära lönsamhetsförsämringen. Eget kapitalet har stärkts med 16,6%, vilket är positivt för företagets långsiktiga stabilitet. Företaget befinner sig i en omställningsfas där investeringar troligen påverkar korttidsresultatet negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver grisproduktion och är relativt nystartat med registrering 2021. Grisproduktion är en kapitalintensiv verksamhet med långa produktionscykler och känslighet för råvarupriser och marknadsfluktuationer, vilket förklarar de stora kapitalinvesteringarna och varierande lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 2 962 000 SEK till 84 000 SEK, en minskning på 2 878 000 SEK eller -97,2%. Den extremt låga vinstmarginalen på 0,5% indikerar mycket små marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 23,3% är acceptabel för ett produktionsföretag men ligger i den lägre delen av skalan. Det indikerar att 76,7% av tillgångarna finansieras med skulder, vilket innebär ett visst finansiellt beroende av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 801 770 SEK till 3 266 582 SEK, en förbättring på 464 812 SEK. Denna ökning beror troligen på kvarhållet resultat från tidigare år trots det låga årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 16 523 590 SEK till 15 905 927 SEK, en nedgång på 617 663 SEK eller -2,7%. Denna lätt nedåtgående trend kan tyda på prispress eller minskade försäljningsvolymer i en utmanande marknad.

Huvudrisker

  • Extremt låg vinstmarginal på 0,5% ger lite utrymme för oförutsedda kostnader eller prisfall
  • Dramatisk resultatnedgång på 97,2% visar stor känslighet för förändringar i verksamhetsförhållanden
  • Minskad omsättning på 617 663 SEK kan tyda på konkurrenspress eller svag efterfrågan
  • Hög skuldsättning med soliditet på 23,3% begränsar finansiellt handlingsutrymme

Möjligheter

  • Betydande tillgångstillväxt på 47,4% eller 4 513 616 SEK visar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt
  • Positivt resultat trots utmanande år visar att verksamheten är livskraftig
  • Stärkt eget kapital med 464 812 SEK förbättrar företagets finansiella bas
  • Etablerad verksamhet sedan 2021 med genomförd expansionsfas kan ge bättre lönsamhet framöver