1 340 934 SEK
Omsättning
▲ 26,1%
331 922 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,3%
85,4%
Soliditet
Mycket God
24,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-12

Substansvärdering

Tillgångar:688 431 SEK
Skulder:-100 411 SEK
Substansvärde:588 020 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och motsägelsefull utveckling med tydliga tecken på tillväxt samtidigt som lönsamheten försämras. Den kraftiga omsättningstillväxten på 26.1% indikerar ett framgångsrikt inträde på marknaden och ökad efterfrågan på dess specialisttjänster. Trots detta har resultatet minskat med 13.3%, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Den exceptionellt höga soliditeten på 85.4% och den starka tillväxten i eget kapital visar dock på ett mycket stabilt finansieringsunderlag och god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är en geologisk och geoteknisk konsultverksamhet inriktad mot mineral- och gruvbranschen, tunnelbyggnation och infrastrukturprojekt. Typiska arbetsuppgifter inkluderar berggrundskartering, borrkärneanalys, geokemisk provtagning och modellering. Denna specialistnisch förklarar den höga vinstmarginalen på 24.8%, vilket är typiskt för experttjänster med hög kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 382 878 SEK till 331 922 SEK, en nedgång på 50 956 SEK eller 13.3%. Detta trots högre omsättning, vilket indikerar stigande kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 85.4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget är i princip skuldfritt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 327 664 SEK till 588 020 SEK, en tillväxt på 260 356 SEK eller 79.5%. Denna fördubbling beror främst på att årets vinst har balanserats.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 063 689 SEK till 1 340 934 SEK, en tillväxt på 277 245 SEK eller 26.1%. Detta visar på framgångsrik försäljning och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 50 956 SEK trots en betydande omsättningsökning, vilket pekar på en oroande utveckling av lönsamheten.
  • Företagets verksamhet är nischad och potentiellt sårbar för konjunktursvängningar i gruv- och infrastruktursektorn.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 26.1% visar på en tydlig marknadsacceptans och goda affärsmöjligheter.
  • Den extremt höga soliditeten ger ett utmärkt fundament för att finansiera framtida tillväxt och investeringar utan att ta på sig skulder.
  • Tillgångarna ökade med 65.0% till 688 431 SEK, vilket kan indikera investeringar i utrustning som kan bära framtida intäkter.