1 144 685 SEK
Omsättning
▲ 17,4%
189 062 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 116,5%
79,4%
Soliditet
Mycket God
16,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:861 835 SEK
Skulder:-177 171 SEK
Substansvärde:684 664 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender på alla områden. Den kraftiga resultattillväxten på över 116% kombinerat med hög vinstmarginal och mycket stark soliditet indikerar ett välskött företag i en accelererande tillväxtfas. Bolaget har effektivt omvandlat omsättningsökningen till en proportionellt större vinstökning, vilket tyder på god kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom utveckling, försäljning och marknadsföring av komprimeringsmaskiner, vilket är en nischad teknologiverksamhet. Denna typ av specialiserade maskiner har vanligtvis höga marginaler och kräver teknisk expertis, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen på 16.5%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 87 327 SEK till 189 062 SEK, en ökning på 116.5% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 79.4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god finansieringsförmåga för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 535 102 SEK till 684 664 SEK, en tillväxt på 27.9% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 974 912 SEK till 1 144 685 SEK, en tillväxt på 17.4% som visar att företaget lyckats expandera sin marknadsnärvaro och försäljning av sina produkter.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande begränsad med en omsättning på 1,1 miljoner SEK, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar i sin nischmarknad
  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på över 100% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 79,4% ger utrymme för att finansiera framtida tillväxt genom investeringar utan att behöva extern finansiering
  • Den höga vinstmarginalen på 16,5% visar att företaget har en lönsam affärsmodell med god skalbarhet
  • Samstämmig tillväxt på alla nyckeltal indikerar en välbalanserad expansion med potential för fortsatt positiv utveckling

Trendanalys

Alla trender visar tydlig FÖRBÄTTRING: omsättning (+17.4%), resultat (+116.5%), eget kapital (+27.9%) och tillgångar (+21.5%). Den samstämda positiva utvecklingen across all key metrics indikerar en mycket hälsosam och välbalanserad tillväxt där företaget inte bara växer i omsättning utan också blir betydligt mer lönsamt och stärker sin balansräkning.