5 829 490 SEK
Omsättning
▲ 20%
484 906 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 71,7%
60,1%
Soliditet
Mycket God
8,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 894 477 SEK
Skulder:-1 517 034 SEK
Substansvärde:2 199 958 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den kraftiga omsättningstillväxten på 20% kombinerat med en resultatförbättring på över 71% indikerar en framgångsrik expansion och förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten på 60,1% tillsammans med en stabil vinstmarginal på 8,3% pekar på ett finansiellt stabilt företag som har lyckats skala upp verksamheten utan att äventyra sin finansiella hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik samt tillverkning av byggnadssnickerier i specialutförande. Denna kombination av konsulttjänster och specialtillverkning ger en diversifierad verksamhetsmodell med både projektbaserade intäkter och produktförsäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 282 392 SEK till 484 906 SEK, en ökning med 202 514 SEK eller 71,7%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet och lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 60,1% är mycket stark och indikerar att företaget har en låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 730 289 SEK till 2 199 958 SEK, en tillväxt på 469 669 SEK eller 27,1%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och visar på en förbättrad balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 859 536 SEK till 5 829 490 SEK, en tillväxt på 969 954 SEK eller 20,0%. Detta visar en stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om inte resurserna håller jämna steg med expansionen
  • Företagets verksamhet inom byggsektorn kan vara känslig för konjunktursvängningar i fastighetsmarknaden
  • Specialtillverkningen kräver kontinuerliga investeringar i maskiner och kompetens för att bibehålla konkurrenskraft

Möjligheter

  • Den starka resultatutvecklingen på 71,7% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Den höga soliditeten på 60,1% ger utrymme för strategiska uppköp eller investeringar i ny teknologi
  • Kombinationen av konsultverksamhet och tillverkning skapar synergier och diversifierar intäktskällor

Trendanalys

Företaget visar en exceptionellt positiv trend med stark tillväxt i både omsättning (+20,0%) och resultat (+71,7%). Den avsevärt högre resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten indikerar förbättrad lönsamhet och operativ effektivitet. Eget kapitaltillväxten på +27,1% visar att företaget bygger finansiell styrka, medan tillgångstillväxten på +7,0% är mer måttlig, vilket tyder på att företaget använder sina tillgångar mer effektivt. Trenderna pekar på en framgångsrik expansion med bibehållen finansiell stabilitet.