840 000 SEK
Omsättning
▲ 38,4%
135 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 200,8%
38%
Soliditet
God
16,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:628 590 SEK
Skulder:-387 713 SEK
Substansvärde:240 877 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till vinst samt betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 16,1% kombinerat med en soliditetsnivå på 38,0% indikerar en finansiellt sund utveckling. Företaget har etablerat en positiv momentum och befinner sig i en stark expansionfas.

Företagsbeskrivning

Företaget med säte i Hedemora är etablerat sedan 2011 och har därmed över ett decennium i branschen. Baserat på den höga vinstmarginalen och den snabba tillväxten verkar företaget operera inom en lönsam nisch eller ha effektiviserat sin verksamhet avsevärt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -134 000 SEK till en vinst på 135 000 SEK, en förbättring på 269 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet indikerar effektiv kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till tillgångarna, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 109 065 SEK till 240 877 SEK, en ökning på 131 812 SEK. Denna starka tillväxt drivs primärt av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 606 909 SEK till 840 177 SEK, en tillväxt på 38,4%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten på 38,4% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets absoluta storlek med en omsättning på 840 177 SEK gör det fortfarande relativt litet och sårbart för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Den exceptionella resultatförbättringen på 200,8% visar på en mycket effektiv verksamhetsstyrning
  • Den starka kapitaltillväxten på 120,9% ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Den höga vinstmarginalen på 16,1% indikerar en konkurrenskraftig verksamhetsmodell med god lönsamhet

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+38,4%), resultattillväxt (+200,8%), eget kapital tillväxt (+120,9%) och tillgångstillväxt (+35,0%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket stark och hållbar uppgångsperiod för företaget.