1 337 252 SEK
Omsättning
▲ 44,6%
104 093 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 330,5%
23,5%
Soliditet
God
7,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 282 545 SEK
Skulder:-968 924 SEK
Substansvärde:254 924 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den dramatiska omsättningsökningen på 44,6% kombinerat med en vändning från förlust till vinst indikerar en framgångsrik omställning eller expansion av verksamheten. Den höga soliditeten på 23,5% tillsammans med en stark eget kapital-tillväxt på 83,3% visar på en hälsosam finansiell utveckling och ökad stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom äventyrsresor, dykutbildning och försäljning samt service av dykutrustning. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och kräver investeringar i specialutrustning, vilket gör den starka resultatförbättringen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -45 161 SEK till en vinst på 104 093 SEK, en positiv förändring på 149 254 SEK. Denna vändning från rött till svart talar för effektiviserade verksamheter eller ökad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 23,5% är acceptabel för ett företag i denna bransch och indikerar en balanserad kapitalstruktur med rimlig skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 139 101 SEK till 254 924 SEK, en tillväxt på 115 823 SEK eller 83,3%. Denna starka ökning beror främst på årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 925 002 SEK till 1 337 252 SEK, en ökning med 412 250 SEK eller 44,6%. Denna betydande tillväxt indikerar framgångsrik marknadsexpansion eller förbättrad försäljning.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisk
  • Branschens säsongsberoende kan skapa ojämn kassaflöde trots den positiva utvecklingen
  • Fortfarande relativt låg omsättning i absolut tal gör företaget sårbart för plötsliga marknadsförändringar

Möjligheter

  • Den exceptionella tillväxttakten på 44,6% visar på stark marknadsposition och expansionspotential
  • Vinstmarginalen på 7,8% klassificerad som stabil indikerar god lönsamhet i verksamheten
  • Tillgångstillväxten på 38,9% visar på investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med FÖRBÄTTRING inom omsättning (+44,6%), resultat (+330,5%), eget kapital (+83,3%) och tillgångar (+38,9%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik omställning eller expansion av verksamheten.