5 114 000 SEK
Omsättning
▼ 25,7%
490 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17%
60,9%
Soliditet
Mycket God
9,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 365 214 SEK
Skulder:-495 380 SEK
Substansvärde:682 755 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i försäljning och lönsamhet men samtidigt en förbättrad kapitalstruktur. Omsättningen har minskat kraftigt med 25.7% och resultatet har sjunkit med 16.9%, vilket indikerar en svårare marknadssituation eller konkurrensutsättning. Trots detta har eget kapital ökat markant med 28.4% och soliditeten på 60.9% är mycket stark, vilket ger företaget god finansiell stabilitet och motståndskraft i en nedåtgående period.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom VVS-branschen med fokus på tjänsteförsäljning och har sitt säte i Nässjö. Som ett tjänsteföretag inom VVS är det typiskt att ha relativt låga tillgångar jämfört med omsättning, och resultatet påverkas starkt av konjunkturer i byggsektorn och konkurrens på lokal nivå.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 590 000 SEK till 490 000 SEK, en minskning på 100 000 SEK eller 16.9%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen har företaget lyckats begränsa resultatfallet genom kostnadskontroll eller effektiviseringar.

Soliditet: Soliditeten på 60.9% är exceptionellt hög och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget låg belåningsgrad, god kreditvärdighet och stor robusthet mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 531 919 SEK till 682 755 SEK, en förbättring på 150 836 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 490 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 884 220 SEK till 5 146 836 SEK, en nedgång på 1 737 384 SEK eller 25.7%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller hårdare konkurrens.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 25.7% riskerar att fortsätta om inte företaget vänder trenden.
  • Minskande tillgångar från 1 515 439 SEK till 1 365 214 SEK kan indikera nedskärningar eller avveckling av verksamhet.
  • Resultatet på 490 000 SEK är acceptabelt men den nedåtgående trenden är oroande på sikt.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 60.9% ger utrymme för investeringar eller att ta marknadsandelar från svagare konkurrenter.
  • Stark kapitaltillväxt med 28.4% ger finansiell styrka att klara av en konjunkturnedgång.
  • Stabil vinstmarginal på 9.5% visar att företaget fortfarande är lönsamt trots utmaningarna.