288 000 SEK
Omsättning
▲ 19,5%
2 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 95,5%
22%
Soliditet
God
0,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:483 292 SEK
Skulder:-376 851 SEK
Substansvärde:106 441 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt försämrad lönsamhet. Omsättningen ökade med 19.5% till 287 604 SEK, vilket indikerar en ökad efterfrågan på företagets konferens- och eventverksamhet. Dock sjönk resultatet dramatiskt med 95.5% till endast 2 000 SEK, vilket tyder på att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna. Den låga soliditeten på 22.0% och minimal vinstmarginal på 0.7% pekar på en utmanande finansiell situation där företaget opererar med smala marginaler.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konferens- och eventverksamhet för företag och privata sällskap på Rosfors Bruksherrgård i Luleå. Denna typ av verksamhet är typiskt säsongsbetonad och kräver betydande investeringar i lokalerna och personal för att upprätthålla kvaliteten, vilket förklarar de höga kostnaderna i förhållande till omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 44 000 SEK till 2 000 SEK, en minskning med 42 000 SEK eller 95.5%. Denna kraftiga resultatförsämring tyder på att kostnaderna har ökat betydligt mer än omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 22.0% är relativt låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och ökar risken vid oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 104 890 SEK till 106 441 SEK, en tillväxt på 1 551 SEK eller 1.5%. Denna lilla ökning beror främst på det låga årets resultat på 2 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 240 883 SEK till 287 604 SEK, en positiv tillväxt på 46 721 SEK eller 19.5%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Extremt låg lönsamhet med endast 0.7% vinstmarginal gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller försäljningsminskningar
  • Låg soliditet på 22.0% begränsar möjligheterna till ytterligare lån och investeringar
  • Kostnadsutvecklingen verkar ha urartat med en resultatminskning på 95.5% trots ökad omsättning

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 19.5% visar att det finns efterfrågan på företagets tjänster
  • Tillgångstillväxt på 21.0% till 483 292 SEK indikerar investeringar som kan ge framtida avkastning
  • Befintlig kundbas och etablerad verksamhet sedan 2019 ger en grund att bygga vidare på

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom omsättning (+19.5%), eget kapital (+1.5%) och tillgångar (+21.0%), men en extremt negativ trend inom resultatutveckling (-95.5%). Den övergripande bilden är att företaget växer men med dålig lönsamhetskontroll. Den starka tillgångstillväxten kan tyda på investeringar som ännu inte gett avkastning, men den akuta resultatförsämringen kräver omedelbar åtgärd för att säkerställa företagets långsiktiga överlevnad.