15 160 782 SEK
Omsättning
▲ 39,6%
816 589 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 41%
26,4%
Soliditet
God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 555 241 SEK
Skulder:-4 086 865 SEK
Substansvärde:1 468 376 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med stark försäljnings- och resultattillväxt samtidigt som eget kapital och tillgångar minskar kraftigt. Den imponerande omsättningsökningen på 39,6% och resultatökning på 41,0% tyder på en framgångsrik kommersiell verksamhet, men den samtidiga kapitalförsämringen på 36,7% indikerar att vinsterna inte ackumuleras i bolaget. Som helägt dotterbolag kan detta bero på utdelningar eller interna transaktioner med moderbolaget. Soliditeten på 26,4% är acceptabel men inte stark, och den minskande tillgångsbasen väcker frågor om långsiktig kapitalstruktur trots god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat bolag från 1994 som specialiserat sig på försäljning, installation och reparation av maskiner till bageri- och restaurangnäringen. Den egna tillverkningen säljs under varumärket Roulette. Som helägt dotterbolag till Autodidakt AB har det en stabil ägarstruktur vilket kan förklara vissa av de kapitalförändringar som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 579 050 SEK till 816 589 SEK, en ökning med 237 539 SEK eller 41,0%. Denna ökning följer omsättningstillväxten och visar att företaget lyckas skala sin verksamhet lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 26,4% ligger inom acceptabla gränser men är inte exceptionellt stark. För ett tillverknings- och serviceföretag är detta en hanterbar nivå, men den minskande trenden i absolut eget kapital är mer oroande.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 2 320 097 SEK till 1 468 376 SEK, en minskning med 851 721 SEK trots ett positivt resultat på 816 589 SEK. Detta indikerar att större belopp har lämnat bolaget, sannolikt genom utdelning till moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 11 014 162 SEK till 15 078 829 SEK, en ökning med 4 064 667 SEK eller 39,6%. Detta visar en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 851 721 SEK trots positivt resultat väcker frågor om långsiktig kapitaltillgång
  • Tillgångarna har minskat med 32,8% från 8 269 999 SEK till 5 555 241 SEK, vilket kan påverka företagets operativa kapacitet
  • Den låga soliditeten på 26,4% i kombination med minskande eget kapital skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 39,6% visar att företaget har god marknadsposition och efterfrågan
  • Resultattillväxt på 41,0% indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet
  • Stabil ägarstruktur som helägt dotterbolag ger förutsägbara förhållanden för fortsatt utveckling