1 077 000 SEK
Omsättning
▼ 20,3%
205 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 54,7%
74%
Soliditet
Mycket God
18,6%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-14

Substansvärdering

Tillgångar:636 300 SEK
Skulder:-132 958 SEK
Substansvärde:350 244 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet men samtidigt finansiell stabilitet genom stark soliditet. Omsättningen har minskat kraftigt med 20,3% från 1 422 178 SEK till 1 101 803 SEK, och resultatet har mer än halverats med en nedgång på 54,6% från 452 000 SEK till 205 000 SEK. Trots detta har eget kapital och tillgångar ökat, vilket indikerar att företaget har en finansiell bas att stå på under en svag period. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en nedgångsperiod snarare än ett nyetablerat företag.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom byggnadsautomation, byggnadsunderhåll och uthyrning av fritidshus med säte i Tranemo. Denna verksamhetskombination kan vara känslig för konjunktursvängningar och säsongsvariationer, särskilt inom fritidshusuthyrning och byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 452 000 SEK till 205 000 SEK, en minskning med 247 000 SEK eller 54,6%. Denna kraftiga resultatnedgång är oroväckande och kan bero på minskad omsättning, högre kostnader eller båda.

Soliditet: Soliditeten på 74,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har låg belåning och kan absorbera ekonomiska motgångar. Detta är en mycket positiv indikator trots de negativa rörelseresultaten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 319 449 SEK till 350 244 SEK, en förbättring med 30 795 SEK eller 9,6%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 205 000 SEK tillförts eget kapital, minus eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 422 178 SEK till 1 101 803 SEK, en nedgång med 320 375 SEK eller 20,3%. Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 320 375 SEK eller 20,3% indikerar möjliga problem med kundbas eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång på 247 000 SEK eller 54,6% visar på allvarliga lönsamhetsproblem trots hög soliditet
  • Verksamhetskombinationen med byggsektor och turism kan vara särskilt känslig för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 74,0% ger goda förutsättningar att klara av konjunkturnedgångar
  • Tillgångstillväxt på 4,0% till 636 300 SEK visar att företaget fortsätter investera trots svagare år
  • Positiv utveckling av eget kapital med 30 795 SEK eller 9,6% stärker balansräkningen

Trendanalys

Företaget visar tydliga negativa trender i rörelseprestation med kraftiga nedgångar i både omsättning (-20,3%) och resultat (-54,6%), men positiva trender i balansräkningen med ökande eget kapital (+9,6%) och tillgångar (+4,0%). Denna motstridiga bild indikerar ett finansiellt stabilt företag som genomgår en temporär svacka i verksamheten snarare än en strukturell kris.