1 769 000 SEK
Omsättning
▼ 27,6%
1 084 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 53,4%
59%
Soliditet
Mycket God
61,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-11

Substansvärdering

Tillgångar:6 701 177 SEK
Skulder:-2 379 541 SEK
Substansvärde:2 381 191 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång i både omsättning och resultat jämfört med föregående år, vilket indikerar en utmanande period. Trots detta upprätthåller bolaget en mycket hög vinstmarginal på över 60% och en solid soliditet på 59%, vilket visar på en effektiv kostnadskontroll och en stark balansräkning. Den negativa tillväxten inom alla nyckeltal pekar dock på strukturella utmaningar eller externa faktorer som påverkar verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver elproduktion via två Vestas V52 vindkraftverk och är baserat i Ödeshög. Verksamheten är kapitalintensiv med stora tillgångar i form av vindkraftverk, vilket förklarar den höga soliditeten och vinstmarginalen när driftkostnaderna är låga efter avskrivningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades från 2 324 000 SEK till 1 084 000 SEK, en minskning med 1 240 000 SEK. Nedgången följer omsättningsminskningen men den höga vinstmarginalen på 61.3% visar att verksamheten fortfarande är mycket lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 59.0% är stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god stabilitet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital minskade marginellt från 2 390 458 SEK till 2 381 191 SEK, en nedgång med 9 267 SEK. Denna lilla förändring trots ett positivt resultat på 1 084 000 SEK indikerar sannolikt utdelning till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 548 814 SEK till 1 768 632 SEK, en nedgång med 1 780 182 SEK eller 50.2%. Denna kraftiga minskning kan bero på lägre elproduktion eller lägre elpriser jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 50.2% från 3 548 814 SEK till 1 768 632 SEK visar på sårbarhet för fluktuationer i elproduktion eller elpriser
  • Resultatminskning med 53.4% indikerar utmaningar i att upprätthålla lönsamheten vid lägre intäkter
  • Nedgång i tillgångar från 6 868 512 SEK till 6 701 177 SEK kan indikera investeringsbrist eller avveckling av tillgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 61.3% visar på exceptionell lönsamhet per omsatt krona
  • Stark soliditet på 59.0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till framtida investeringar
  • Etablerad verksamhet sedan år 2000 med befintlig infrastruktur för vindkraftproduktion