2 618 459 SEK
Omsättning
▲ 0,6%
260 637 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2,6%
77,4%
Soliditet
Mycket God
10%
Vinstmarginal
Stabil
90 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-06

Substansvärdering

Tillgångar:535 478 SEK
Skulder:-120 827 SEK
Substansvärde:414 651 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och lönsam verksamhet med god soliditet, men med en tydlig omstrukturering på gång. Den marginella omsättningstillväxten på 0,6% kombinerat med en högre resultattillväxt på 2,6% indikerar en förbättrad effektivitet eller kostnadskontroll. Den kraftiga minskningen av tillgångar med 27,2% samtidigt som det egna kapitalet ökade dramatiskt med 48,9% tyder på att företaget har genomfört en avveckling av tillgångar, troligtvis för att stärka likviditeten eller betala av skulder, vilket har resulterat i en exceptionellt hög soliditet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsult- och regleringsföretag inom fordonsassistanser och räddningsskademoment, verksamt sedan 2017. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och tjänsteinriktad, vilket förklarar de relativt låga tillgångarna i förhållande till omsättningen och den höga soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 254 035 SEK till 260 637 SEK, en förbättring på 6 602 SEK eller 2,6%. Denna tillväxt är högre än omsättningstillväxten, vilket pekar på en förbättrad vinstmarginal och bättre lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 77.4% är exceptionellt starkt och långt över branschgenomsnitt. Det indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad och stor finansiell robusthet, vilket ger företaget goda möjligheter att klara av ekonomiska nedgångar och investera i framtiden.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade kraftigt med 136 122 SEK, från 278 529 SEK till 414 651 SEK. Denna ökning med 48,9% beror sannolikt på att årets vinst på 260 637 SEK har bibehållits i bolaget, eventuellt kombinerat med en minskning av skulder genom försäljning av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen är mycket stabil och ökade marginellt från 2 601 866 SEK till 2 618 639 SEK, en tillväxt på endast 16 773 SEK eller 0,6%. Detta visar på en mogna kundrelationer och en förutsägbar verksamhet.

Huvudrisker

  • Den stora minskningen av tillgångar med över 200 000 SEK (från 736 076 SEK till 535 478 SEK) kan, trots den höga soliditeten, indikera en avveckling av operativa tillgångar som kan påverka den långsiktiga produktionskapaciteten.
  • Den mycket låga omsättningstillväxten på 0,6% visar på en mogna marknad och begränsad möjlighet att expandera nuvarande verksamhet utan att hitta nya kunder eller erbjudanden.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 77.4% ger ett starkt kapitalbas för att finansiera framtida expansion, investeringar i ny teknik eller att utnyttja acquisitionsmöjligheter utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Den stabila vinstmarginalen på 9.9% visar på en välskött verksamhet med god kostnadskontroll, vilket är en stark grund för att skal upp verksamheten när tillfälle ges.