4 387 000 SEK
Omsättning
▲ 9,5%
560 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 48,2%
65%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:2 743 351 SEK
Skulder:-846 558 SEK
Substansvärde:1 411 793 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad prestation med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten på 65% kombinerat med en vinstmarginal på 12,8% indikerar ett ekonomiskt sund företag som effektivt omsätter intäkter till vinst. Alla nyckeltal rör sig i positiv riktning, vilket pekar på en stabil expansion och god operativ effektivitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver elektrisk installationsservice sedan 1976 och är ett etablerat företag inom elbranschen med säte i Värnamo kommun. Som installationsföretag är det typiskt att ha en balans mellan löpande serviceuppdrag och större projekt, vilket speglas i den stabila tillgångsbasen och goda soliditet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 378 000 SEK till 560 000 SEK, en ökning med 48,1% som indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 65,0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital växte från 1 280 303 SEK till 1 411 793 SEK, en ökning på 10,3% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållen vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 006 285 SEK till 4 387 236 SEK, en tillväxt på 9,5% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och stark marknadsposition.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek med en omsättning på 4,4 miljoner SEK gör det potentiellt sårbart för större konkurrenter eller plötsliga marknadsförändringar
  • Tillgångstillväxten på 15,1% överstiger omsättningstillväxten, vilket kan indikera ökade investeringar som ännu inte gett full omsättningseffekt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 48,1% visar på god potential att skalera verksamheten ytterligare
  • Hög soliditet ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Stadig tillväxt i både omsättning och resultat pekar på en hållbar affärsmodell i en växande marknad

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättning (+9,5%), resultat (+48,1%), eget kapital (+10,3%) och tillgångar (+15,1%). Den samlade bilden visar ett företag i accelererande tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.