3 622 292 SEK
Omsättning
▼ 3,8%
121 398 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 68,1%
35,4%
Soliditet
God
3,4%
Vinstmarginal
Låg
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:3 364 627 SEK
Skulder:-2 110 751 SEK
Substansvärde:948 876 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en negativ utveckling med minskande omsättning, kraftigt försämrat resultat och reducerat eget kapital. Den låga vinstmarginalen på 3,4% kombinerat med en soliditet på 35,4% indikerar ett företag under finansiell press. Alla nyckeltal visar försämringstendenser, vilket pekar på strukturella utmaningar snarare än tillfälliga svårigheter.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkeriverksamhet, en bransch med typiskt höga rörliga kostnader som bränsle, fordonsunderhåll och personal. Denna verksamhetsmodell är särskilt känslig för ekonomiska fluktuationer och konkurrenstryck.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 380 646 SEK till 121 398 SEK, en minskning med 259 248 SEK (-68,1%). Denna kraftiga resultatnedgång är oroväckande och visar på ökade kostnader eller sämre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 35,4% är acceptabel men inte stark. För ett åkeriföretag med betydande tillgångar i form av fordonspark kan denna nivå medföra begränsade möjligheter till nyinvesteringar utan extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 978 161 SEK till 948 876 SEK, en nedgång med 29 285 SEK (-3,0%). Denna minskning följer direkt av det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 765 003 SEK till 3 622 292 SEK, en nedgång med 142 711 SEK (-3,8%). Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller prispress i marknaden.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 259 248 SEK (-68,1%) visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande omsättning på 142 711 SEK indikerar förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan
  • Nedgång i eget kapital med 29 285 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Branschens höga rörliga kostnader gör företaget sårbart för prisschockar på bränsle och underhåll

Möjligheter

  • Företaget har fortfarande en omsättning på över 3,6 miljoner SEK vilket visar på en existerande kundbas
  • Soliditeten på 35,4% ger viss buffert trots nedgången
  • Etablerat företag sedan 2013 med operativ erfarenhet i branschen
  • Möjlighet till effektiviseringar och kostnadsrationaliseringar för att förbättra lönsamheten

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-3,8%), resultat (-68,1%), eget kapital (-3,0%) och tillgångar (-10,8%). Denna konsekvent negativa utveckling i samtliga nyckeltal indikerar strukturella problem snarare än tillfälliga svårigheter. Företaget behöver genomgripande åtgärder för att vända trenden.