9 414 174 SEK
Omsättning
▲ 1,7%
2 211 525 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24%
76,5%
Soliditet
Mycket God
23,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 359 842 SEK
Skulder:-1 725 905 SEK
Substansvärde:5 633 937 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande utveckling i viktiga områden. Den mycket höga soliditeten och vinstmarginalen visar på ett kapitalstarkt företag med god lönsamhet, men den kraftiga resultatminskningen på 24% samt minskande tillgångar tyder på utmaningar i verksamheten. Omsättningen är stabil med en liten ökning, vilket indikerar att företaget behåller sina kunder, men att lönsamheten har försämrats avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat entreprenadföretag inom bygg- och järnvägssektorn, registrerat 2004. Som entreprenadföretag är det typiskt att ha projektbaserad verksamhet med varierande lönsamhet mellan olika projekt och perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 2 910 710 SEK till 2 211 525 SEK, en nedgång på 699 185 SEK eller 24,0%, vilket indikerar tryck på marginalerna trots stabil omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 76,5% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 459 173 SEK till 5 633 937 SEK, en tillväxt på 174 764 SEK eller 3,2%, vilket främst beror på återinvesterat resultat trots den minskade vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 257 870 SEK till 9 472 971 SEK, en blygsam tillväxt på 1,7% som visar på stabil verksamhet men begränsad expansion.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 24,0% trots stabil omsättning tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i projekt
  • Tillgångarna har minskat med 13,8% från 8 535 100 SEK till 7 359 842 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller minskad kapacitet
  • Brist på omsättningstillväxt trots etablerad verksamhet sedan 2004 kan tyda på begränsad marknadsexpansion

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 76,5% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,4% visar att kärnverksamheten fortfarande är mycket lönsam trots nedgången
  • Stabil kundbas med liten omsättningsökning trots utmanande år visar på hållbar verksamhet