25 306 000 SEK
Omsättning
▲ 5,7%
1 104 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47,3%
45%
Soliditet
Mycket God
4,5%
Vinstmarginal
Låg
2 100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-02

Substansvärdering

Tillgångar:9 920 766 SEK
Skulder:-4 948 832 SEK
Substansvärde:2 292 934 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig utveckling med en positiv omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet. Den minskande soliditeten och det sjunkande eget kapitalet indikerar en försämrad finansiell styrka trots ökad omsättning. Detta tyder på att företaget möter utmaningar med att omvandla högre intäkter till bättre resultat, vilket kan bero på ökade kostnader eller sämre marginaler i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat VVS- och isoleringsföretag som utför arbete inom ventilation, värme, kyla, brandisolering, ljudisolering, rivning och sanering. Med säte i Flen och verksam sedan 2001 är detta ett moget företag inom bygg- och installationsbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 2 094 000 SEK till 1 104 000 SEK, en minskning med 990 000 SEK eller 47,3%. Denna dramatiska resultatnedgång är oroande trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 45,0% är fortfarande god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur, men trenden är negativ jämfört med föregående år.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 317 279 SEK till 2 292 934 SEK, en nedgång på 24 345 SEK. Denna minskning följer resultatnedgången och indikerar att vinsten inte räcker till för att bevara kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 24 079 438 SEK till 24 601 035 SEK, en positiv tillväxt på 521 597 SEK eller 2,2%. Detta visar att företaget lyckas generera högre intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 990 000 SEK trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital på 24 345 SEK visar på försvagad finansiell styrka
  • Nedåtgående trend i både tillgångar och eget kapital kan tyda på avveckling av verksamhet
  • Låg vinstmarginal på 4,5% begränsar möjligheter till investeringar och framtida tillväxt

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 521 597 SEK visar att företaget fortfarande har kundunderlag och marknadsposition
  • Soliditeten på 45,0% ger fortfarande ett visst finansiellt utrymme för omställning
  • Den breda verksamhetsprofilen inom VVS, ventilation och sanering ger diversifiering inom byggsektorn

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Omsättningen har ökat stadigt över de tre åren, vilket indikerar en expanderad verksamhet. Samtidigt har resultatet efter finansnetto minskat kraftigt, och vinstmarginalen har halverats från 10,8 % till 4,5 %, vilket tyder på allvarliga lönsamhetsproblem. Eget kapital har minskat något, men den mest anmärkningsvärda förändringen är soliditeten som sjönk dramatiskt till 0,5 % 2023 innan den återhämtade sig 2024. Denna extrema fluktuation i soliditet, kombinerat med fallande resultat trots ökad omsättning, pekar på en sårbar ekonomi med potentiella problem med kapitalstrukturen eller kraftigt ökade kostnader. Trenderna tyder på en framtid där företaget, trots försäljningstillväxt, riskerar att hamna i olönsamhet om inte kostnadseffektiviseringar eller en stabilare finansiering genomförs.