650 038 SEK
Omsättning
▲ 179,7%
542 085 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 530,8%
67,4%
Soliditet
Mycket God
83,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:992 670 SEK
Skulder:-323 507 SEK
Substansvärde:669 163 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Det allmänna ekonomiska läget med hög inflation och ökande ränteläge kan påverka bolaget eftersom risk föreligger för fortsatt finansiell oro. Styrelsen följer aktivt utvecklingen för att minska eventuella effekter på verksamheten

Analys av viktiga händelser

  • Styrelsen noterar risker kopplade till det allmänna ekonomiska läget med hög inflation och ökande räntor, vilket kan skapa finansiell oro och påverka verksamheten negativt.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell finansiell utveckling under 2023 med extremt stark tillväxt inom samtliga nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 83,4% indikerar antingen en betydande skalning av verksamheten eller en omfattande omstrukturering. Den höga soliditeten på 67,4% ger ett starkt skydd mot externa ekonomiska chocker, men den snabba tillväxten medför samtidigt utmaningar rörande kapacitet och framtida hållbarhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mångfacetterad verksamhet inom fåravel, hönsavel, växtodling, trädgårdsarbete, biodling samt konsultverksamhet inom byggteknik och arkitektur. Denna bredd kan förklara den höga vinstmarginalen, särskilt om konsultverksamheten med hög lönsamhet har expanderat kraftigt, eller om verksamheterna har god synergi.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 85 932 SEK till 542 085 SEK, en ökning på 530,8%. Denna enorma resultatförbättring, som överträffar omsättningstillväxten, tyder på förbättrad effektivitet, lägre kostnader eller en förändring mot mer lönsamma verksamhetsgrenar.

Soliditet: En soliditet på 67,4% är mycket stark och visar att större delen av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital stärktes avsevärt från 238 849 SEK till 669 163 SEK, en tillväxt på 180,2%. Denna förbättring drivs huvudsakligen av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 232 386 SEK till 650 038 SEK, en tillväxt på 179,7%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling och en framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 500% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspress på framtida resultat.
  • Det externa hotet från hög inflation och stigande räntor kan öka driftkostnader och påverka efterfrågan på företagets tjänster och produkter.
  • Den breda verksamhetsportföljen från jordbruk till konsultverksamhet medför komplexitet och risk för att resurser sprids för tunt.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 83,4% ger utrymme för framtida investeringar och att absorbera eventuella kostnadsökningar.
  • Den starka balansräkningen med ett eget kapital på 669 163 SEK och hög soliditet ger goda förutsättningar att finansiera fortsatt expansion eller motstå ekonomiska nedgångar.
  • Kombinationen av fysisk produktion (jordbruk) och expertisbaserade tjänster (konsulting) skapar potential för diversifierade intäktskällor.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en mycket stark förbättring. Omsättningstillväxten på +179,7% visar framgångsrik marknadsexpansion. Den astronomiska resultattillväxten på +530,8% indikerar en dramatisk förbättring av lönsamheten. Tillväxten i eget kapital (+180,2%) och tillgångar (+197,4%) bekräftar att hela företaget har skalats upp avsevärt under räkenskapsåret.