6 869 919 SEK
Omsättning
▲ 15,7%
1 052 021 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,7%
55,8%
Soliditet
Mycket God
14,7%
Vinstmarginal
Hög
1 250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-07

Substansvärdering

Tillgångar:3 778 924 SEK
Skulder:-1 482 696 SEK
Substansvärde:1 391 228 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal bild med starka lönsamhetstrender men samtidigt oroande försämring i balansräkningen. Omsättningen ökade med 15,7% till 7,17 miljoner SEK och resultatet växte med 22,7% till 1,05 miljoner SEK, vilket indikerar en sund operativ verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 55,8% är stark. Dock är minskningen av eget kapital med 19,6% och tillgångar med 14,1% anmärkningsvärd och tyder på att vinsten inte har ackumulerats i företaget. Detta kan bero på utdelningar, investeringar som inte syns i tillgångarna, eller andra transaktioner som påverkat balansräkningen negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom rör- och elsektorn med inköp, försäljning, reparation och installation till både privatpersoner och företag. Med säte i Valla, Katrineholm, och registrerat sedan 2000, är detta ett etablerat företag i en stabil bransch med efterfrågan från både hushåll och näringsliv. Branschen kännetecknas ofta av återkommande underhållsbehov och projektbaserad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 857 483 SEK till 1 052 021 SEK, en ökning med 194 538 SEK eller 22,7%. Vinstmarginalen på 14,7% klassificeras som hög och visar att företaget driver sin verksamhet effektivt och lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 55,8% är mycket stark och visar att företaget har god finansieringsgrad och låg beroendegrad av extern finansiering. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 729 389 SEK till 1 391 228 SEK, en minskning med 338 161 SEK trots ett positivt resultat på över 1 miljon SEK. Detta är en varningssignal som kräver förklaring - troligen har större utdelningar eller andra transaktioner dragit ner kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 262 545 SEK till 7 170 081 SEK, en ökning med 907 536 SEK eller 15,7%. Denna starka tillväxt indikerar att företaget har lyckats öka sin försäljning trots den generella minskningen i balansräkningen.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 338 161 SEK trots positivt resultat på över 1 miljon SEK tyder på att ägarna kan ha tagit ut stora utdelningar eller att andra transaktioner påverkat kapitalstrukturen negativt
  • Tillgångarna har minskat med 620 894 SEK vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som påverkar företagets operativa kapacitet långsiktigt
  • Diskrepansen mellan stark resultatutveckling och försämrad balansräkning skapar osäkerhet kring företagets långsiktiga kapitalstrategi

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 15,7% visar att företaget har god marknadsposition och förmåga att öka försäljningen i sin bransch
  • Mycket hög vinstmarginal på 14,7% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättningsförmåga
  • Solid soliditet på 55,8% ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion om så önskas