7 013 000 SEK
Omsättning
▲ 200,9%
786 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 81,1%
46%
Soliditet
Mycket God
11,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 219 246 SEK
Skulder:-1 137 833 SEK
Substansvärde:770 324 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2022 med en omsättningsökning på över 200% och en resultatökning på 81%. Den höga vinstmarginalen på 11,2% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 46% är stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur. Den snabba tillväxten tyder på att företaget etablerat sig framgångsrikt på marknaden och har goda förutsättningar för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver såg och byggvaruhandel med säte i Vittangi. Verksamheten startade 2021-04-22, vilket gör att 2022 är dess första fulla verksamhetsår. Byggvaruhandel är en kapitalintensiv bransch som kräver betydande lager och tillgångar, vilket stämmer väl överens med den starka tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 434 000 SEK till 786 000 SEK, en ökning med 352 000 SEK eller 81,1%. Den höga vinstmarginalen på 11,2% visar att tillväxten har skett med god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 46,0% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet. Detta indikerar ett lågt belåningsgrad och god förmåga att klara oförutsedda nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 308 546 SEK till 770 324 SEK, en ökning med 461 778 SEK eller 149,7%. Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 330 620 SEK till 7 012 650 SEK, en ökning med 4 682 030 SEK eller 200,9%. Detta visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik etablering under det första fulla verksamhetsåret.

Huvudrisker

  • Den extremt snabba tillväxten på över 200% kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Stor ökning av tillgångar från 717 182 SEK till 2 219 246 SEK kräver noggrann hantering av kapitalbindning
  • Som relativt nytt företag (registrerat 2021) finns osäkerhet kring långsiktig konkurrenskraft

Möjligheter

  • Mycket stark marknadsposition med omsättningstillväxt på 200,9%
  • Hög lönsamhet med vinstmarginal på 11,2% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Soliditet på 46,0% ger utrymme för framtida expansion och investeringar
  • Resultattillväxt på 81,1% visar att företaget skalat upp verksamheten effektivt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+200,9%), resultat (+81,1%), eget kapital (+149,7%) och tillgångar (+209,4%). Den konsekvent positiva utvecklingen i alla områden indikerar en mycket framgångsrik etableringsfas och god operativ styrning.