1 528 868 000 SEK
Omsättning
▼ 25,8%
-7 485 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 101,3%
65,4%
Soliditet
Mycket God
−0,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 406 636 SEK
Skulder:-429 477 SEK
Substansvärde:699 487 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på allvarliga finansiella svårigheter med en kraftig försämring av både omsättning och resultat. Den dramatiska resultatförlusten på 7,5 miljoner kronor tillsammans med en betydande omsättningsminskning indikerar en krisartad situation. Trots en marginell förbättring av eget kapital är den övergripande bilden mycket oroväckande med negativ tillväxt i de flesta nyckeltal.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skotersafari, skoterslädetransporter och isskulptering i Sälen med utgångspunkt från Tandådalen och Hundfjället. Verksamheten är säsongsbetonad och riktar sig till turister och konferensgäster, vilket gör den sårbar för väderförhållanden och turistnäringens konjunkturer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 557 293 000 SEK till en förlust på 7 485 000 SEK. Denna extremt stora förändring kan tyda på exceptionella poster eller felaktigheter i tidigare års redovisning.

Soliditet: Soliditeten på 65,4% är relativt god och visar att företaget trots förlusten fortfarande har en stabil kapitalstruktur med majoriteten av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 695 793 SEK till 699 487 SEK, en ökning med endast 3 694 SEK trots den stora förlusten, vilket kan tyda på kapitaltillskott eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 061 016 SEK till 1 528 872 SEK, en nedgång med 532 144 SEK eller 25,8%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförlust på 7 485 000 SEK som hotar företagets överlevnad
  • Betydande omsättningsminskning med 532 144 SEK eller 25,8%
  • Minskade tillgångar från 1 858 009 SEK till 1 406 636 SEK, en nedgång med 451 373 SEK

Möjligheter

  • Relativt god soliditet på 65,4% ger en viss finansiell buffert
  • Eget kapital ökade marginellt med 3 694 SEK trots stor förlust
  • Etablerad verksamhet sedan 2007 med nicheposition inom skoteraktiviteter i Sälen

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig nedgång 2022 följd av en stark återhämtning 2023, men notera den extremt höga siffran för 2024 som tyder på en möjlig ändring i rapporteringen eller valutan. Resultatet efter finansnetto är mycket ostabilt med förluster under två av de fyra åren, vilket indikerar en osäker lönsamhet. Eget kapital har däremot visat en stabil uppåtgående trend och soliditeten har förbättrats markant varje år, vilket tyder på en stärkt balansräkning och minskad skuldsättning. Den svagt negativa vinstmarginalen 2024 trots den enorma omsättningen är oroande. Sammanfattningsvis visar företaget tecken på finansiell styrka genom ökad soliditet, men verksamheten präglas av stor volatilitet i både omsättning och lönsamhet, vilket pekar på en osäker framtidsutsikt.