666 386 SEK
Omsättning
▲ 4,9%
119 688 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12 646,3%
46,5%
Soliditet
Mycket God
17,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:596 408 SEK
Skulder:-319 312 SEK
Substansvärde:277 096 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark förbättring i lönsamhet och kapitalstruktur trots en marginell minskning i omsättning. Den dramatiska resultatökningen på över 12 000% indikerar en framgångsrik effektivisering eller kostnadskontroll. Soliditeten på 46,5% är robust och eget kapital har ökat med mer än 50%, vilket ger företaget god finansiell stabilitet. Denna utveckling tyder på ett företag som har genomgått en framgångsrik omvandling eller implementerat förbättringsåtgärder.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett helägt dotterbolag till Skidmacken i Sälen AB och verkar sannolikt inom detaljhandel eller service relaterat till skidturism i Sälen. Som dotterbolag kan det dra nytta av moderbolagets resurser och kundbas, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen trots relativt låg omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 939 SEK till 119 688 SEK, en ökning med 118 749 SEK. Denna exceptionella förbättring visar på betydande förbättrad lönsamhet eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 46,5% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 182 099 SEK till 277 096 SEK, en ökning på 94 997 SEK. Denna förbättring beror främst på det starka årets resultat som tillfört kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 698 761 SEK till 692 792 SEK, en minskning på 5 969 SEK (-0,9%), vilket indikerar en stabil kundbas trots lätt nedåtgående trend.

Huvudrisker

  • Omsättningen visar en lätt negativ trend med minskning från 698 761 SEK till 692 792 SEK, vilket kan indikera utmaningar i försäljningsutvecklingen
  • Företagets relativt låga omsättningsnivå på cirka 700 000 SEK gör det sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller försäljningsminskningar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatutveckling med ökning från 939 SEK till 119 688 SEK visar på framgångsrika effektiviseringsåtgärder
  • Hög vinstmarginal på 17,3% indikerar god prissättningsförmåga och kostnadskontroll
  • Stark tillväxt i eget kapital med 52,2% ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar
  • God soliditet på 46,5% ger utrymme för framtida expansion eller investeringar

Trendanalys

Alla tillväxtnyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt +4,9%, resultattillväxt +12646,3%, eget kapital tillväxt +52,2%, tillgångstillväxt +8,9%. Denna konsekvent positiva trend i alla nyckeltal indikerar en mycket stark finansiell utveckling och framgångsrik verksamhetsstyrning.