1 859 629 SEK
Omsättning
▲ 24,9%
271 560 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 446,6%
74,4%
Soliditet
Mycket God
14,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 549 617 SEK
Skulder:-1 002 705 SEK
Substansvärde:2 756 997 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2024 med dramatiska förbättringar i både omsättning och lönsamhet. Den extremt höga resultattillväxten på över 1400% kombinerat med en hög vinstmarginal på 14,6% indikerar att företaget har genomfört effektiviseringsåtgärder eller fått in mer lönsamma uppdrag. Soliditeten på 74,4% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas med samtliga nyckeltal i positiv utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkerirörelse, vägtransport av gods, plogning och snöröjning med lastmaskiner i Jokkmokks kommun. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av säsongsvariationer och offentliga upphandlingar, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 17 559 SEK till 271 560 SEK, en ökning med 253 901 SEK eller 1446,6%. Denna enorma förbättring indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 74,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 600 015 SEK till 2 756 997 SEK, en tillväxt på 156 982 SEK eller 6,0%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 491 387 SEK till 1 859 629 SEK, en tillväxt på 368 242 SEK eller 24,9%. Detta visar en betydande expansion i verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extremt höga resultattillväxten på 1446,6% kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Verksamheten kan vara säsongsberoende med plogning och snöröjning som huvudsakliga intäktskällor under vintermånaderna
  • Beroende av offentliga upphandlingar kan skapa osäkerhet i framtida intäktsflöde

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 74,4% ger utrymme för investeringar i ny utrustning och expansion
  • Stark vinstmarginal på 14,6% indikerar konkurrenskraftiga priser och kostnadseffektivitet
  • Tillgångstillväxt på 7,3% visar på fortsatta investeringar i verksamheten

Trendanalys

De senaste tre åren (2022-2024) visar en stabil men utmanad verksamhet. Omsättningen har varit volatil med en kraftig nedgång 2022-2023 följt av en stark återhämtning 2024. Den mest alarmerande trenden är den kraftigt fallande vinstmarginalen, som nådde en bottennivå på 1,2 % 2023 innan den delvis återhämtade sig till 14,6 % 2024, vilket tyder på allvarliga lönsamhetsproblem eller ökade kostnader under perioden. Trots detta har företagets finansiella styrka varit robust med ett stadigt växande eget kapital och en hög, även om något sjunkande, soliditet. Utvecklingen pekar på en verksamhet som möter utmaningar med att upprätthålla lönsamheten vid en fluktuerande omsättning. Framtiden kommer sannolikt att kräva fokus på kostnadskontroll och effektiviseringar för att säkra en mer stabil och lönsam tillväxt.