549 000 SEK
Omsättning
● 0%
148 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 355,2%
16,9%
Soliditet
Stabil
26,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 052 455 SEK
Skulder:-5 862 927 SEK
Substansvärde:1 189 528 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har bolaget köpt två industrifastigheter.Bolaget har bytt redovisningsmetod från K3 till K2. Det är första gången som bolaget tillämpar reglerna i K2 och bolaget redovisar övergången i enlighet med reglerna om första gången det allmänna rådet tillämpas.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har köpt två industrifastigheter under räkenskapsåret, vilket förklarar den enorma tillväxten i tillgångar.
  • Bolaget har bytt redovisningsmetod från K3 till K2, vilket är första gången K2 tillämpas och kan påverka jämförbarheten med tidigare år.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en dramatisk transformation med exceptionell tillväxt i alla nyckeltal, vilket indikerar en strategisk omstrukturering eller investeringsfas. Den massiva ökningen av tillgångar från 684 178 SEK till 7 miljoner SEK, kombinerat med ett resultat på 148 000 SEK efter förlust föregående år, visar att bolaget har genomfört betydande investeringar som nu börjar bära frukt. Den mycket höga vinstmarginalen på 26,9% är imponerande men bör ses i ljuset av den relativt låga omsättningen. Soliditeten på 16,9% är låg och reflekterar den stora skuldsättningen som sannolikt finansierat tillgångsförvärven.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom fastighetsförvaltning och värdepappersinnehav, med säte i Munkedal. Det ägs lika av två holdingbolag (Kåtebols Maskinuthyrning AB och Sanne Invest AB). Den låga omsättningen i förhållande till de stora tillgångarna är typiskt för ett fastighetsbolag där värdeökningen ofta realiseras vid försäljning snarare än genom löpande omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -58 000 SEK till en vinst på 148 000 SEK, en förbättring med 206 000 SEK. Denna vändning till vinst sammanfaller med investeringarna i fastigheter och den nya redovisningsmetoden.

Soliditet: Soliditeten på 16,9% är låg och indikerar en hög belåningsgrad. För ett fastighetsbolag kan detta vara acceptabelt om fastigheterna ger stabila kassaflöden, men det medför ökad finansiell risk vid räntehöjningar eller värdefall på fastigheter.

Eget kapital: Eget kapital ökade explosivt från 44 178 SEK till 1 189 528 SEK, en ökning med 1 145 350 SEK. Denna enorma tillväxt på 2 592,6% kan förklaras av både årets vinst och eventuella nya inskjutningar från ägarna för att finansiera fastighetsköpen.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 549 331 SEK under 2023, vilket är den första redovisade omsättningen då föregående år var 0 SEK. Detta indikerar att verksamheten kommit igång på allvar under året.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 16,9% visar på betydande skuldsättning och finansiell sårbarhet.
  • Omsättningen på 549 331 SEK är relativt låg i förhållande till tillgångarna på över 7 miljoner SEK, vilket kan indikera utmaningar med att generera tillräckliga intäkter från de förvärvade fastigheterna.
  • Bytet av redovisningsmetod (K3 till K2) skapar osäkerhet kring jämförbarheten mellan år och tolkningen av siffrorna.

Möjligheter

  • Exceptionell tillväxt i eget kapital med över 2 592% visar på starkt ägarstöd och finansiell kapacitet.
  • Mycket hög vinstmarginal på 26,9% indikerar god lönsamhet i den verksamhet som genererar intäkter.
  • Investeringarna i två industrifastigheter skapar en tillgångsbas för framtida intäktsgenerering och värdeutveckling.

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer visar stark förbättring: resultattillväxt (+355,2%), eget kapital tillväxt (+2592,6%) och tillgångstillväxt (+930,8%). Denna kombination av extrem tillväxt i balansräkningen samtidigt som rörelseresultatet blir positivt är mycket positivt och tyder på en lyckad expansionsfas.