5 531 000 SEK
Omsättning
▲ 12,9%
1 818 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 10,7%
45,1%
Soliditet
Mycket God
29,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 659 059 SEK
Skulder:-5 363 756 SEK
Substansvärde:2 902 355 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 29,6% kombinerat med betydande tillväxt i både omsättning och resultat indikerar ett mycket effektivt och lönsamt lantbruksföretag. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 44,3% och tillgångstillväxt på 29,7% visar att företaget både genererar avkastning och investerar i sin verksamhet. Soliditeten på 45,1% är stabil och indikerar god finansieringsstruktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver lantbruk med spannmålsodling och mjölkproduktion i Grästorp kommun. Detta är en typisk kombinationsverksamhet inom svenskt lantbruk där spannmålsodling ofta kompletteras med mjölkproduktion. Företaget är etablerat sedan 2017 och har därmed några års verksamhet bakom sig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 642 000 SEK till 1 818 000 SEK, en ökning på 10,7%. Den mycket höga vinstmarginalen på 29,6% är exceptionell för ett lantbruksföretag.

Soliditet: Soliditeten på 45,1% är god och indikerar att företaget har en stabil finansieringsstruktur med tillräckligt med eget kapital för att hantera eventuella motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 011 623 SEK till 2 902 355 SEK, en ökning på 44,3%. Denna betydande ökning beror troligen på att en stor del av vinsten har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 716 649 SEK till 6 153 090 SEK, en tillväxt på 12,9%. Detta visar en sund och stabil tillväxt i försäljningen.

Huvudrisker

  • Beroende av jordbruksmarknaders prissvängningar för både spannmål och mjölk
  • Klimatrelaterade risker som kan påverka skördar och produktion
  • Regulatoriska förändringar inom jordbrukssektorn

Möjligheter

  • Fortsatt expansion genom den starka kapitaltillväxten
  • Möjlighet till ytterligare investeringar i modern jordbruksteknik
  • Potential att utnyttja den höga lönsamheten för diversifiering

Trendanalys

Alla huvudnyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt (+12,9%), resultattillväxt (+10,7%), eget kapital tillväxt (+44,3%) och tillgångstillväxt (+29,7%). Denna konsekventa positiva trend över alla områden indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas.