317 000 SEK
Omsättning
▼ 36,9%
413 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,2%
84%
Soliditet
Mycket God
37,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 688 930 SEK
Skulder:-358 444 SEK
Substansvärde:1 976 044 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark finansiell ställning trots en betydande minskning i omsättning. Den extremt höga soliditeten på 84% och den mycket höga vinstmarginalen på 37,2% indikerar ett mycket effektivt och kostnadsmedvetet företagande. Trenderna visar en paradoxal utveckling där resultatet och eget kapital ökar kraftigt samtidigt som omsättningen minskar, vilket kan tyda på en strategisk omstrukturering eller försäljning av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver jordbruk med fårproduktion som huvudsaklig verksamhet på den arrenderade fastigheten Sätters Gård. Med 270 tackor representerar verksamheten en medelstor gård inom fårproduktion. Företaget är etablerat sedan 1990 och har sitt säte i Karlstad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 338 000 SEK till 413 000 SEK, en ökning med 75 000 SEK (+22,2%). Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller icke-operativa intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimal skuldsättning och mycket god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 800 970 SEK till 1 976 044 SEK, en tillväxt på 175 074 SEK (+9,7%). Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av det starka årets resultat på 413 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 143 442 SEK till 1 110 168 SEK, en nedgång med 33 274 SEK (-2,9%). Denna minskning står i kontrast till den starka resultatutvecklingen.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på -2,9% till 1 110 168 SEK kan indikera en krympande marknad eller förlorade kunder.
  • Företagets beroende av arrenderad fastighet skapar en osäkerhet jämfört med att äga produktionsmedlen.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med en vinstmarginal på 37,2% ger utrymme för investeringar och expansion.
  • Tillgångstillväxt på +18,7% till 2 688 930 SEK visar på kapacitetsutökning som kan bära framtida tillväxt.
  • Mycket hög soliditet på 84,0% ger excellent kreditvärdighet och möjlighet att finansiera expansion.

Trendanalys

Trendanalysen visar blandade signaler: FÖRSÄMRING i omsättning (-2,9%) men starka FÖRBÄTTRINGAR i resultat (+22,2%), eget kapital (+9,7%) och tillgångar (+18,7%). Denna kombination av en krympande omsättning men expanderande resultat och balansräkning är ovanlig och tyder på en kvalitativ förbättring av verksamheten eller betydande icke-operativa intäkter.