370 748 SEK
Omsättning
▼ 12,9%
16 672 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 79,8%
63,7%
Soliditet
Mycket God
4,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:203 148 SEK
Skulder:-73 654 SEK
Substansvärde:129 494 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar påtagliga tecken på finansiell nedgång med negativ utveckling inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har minskat med 122 882 SEK från föregående år, resultatet har kraschat med 79,8% och eget kapital har reducerats med 44%. Trots den kraftiga nedgången uppvisar företaget fortfarande en relativt god soliditet på 63,7%, vilket indikerar att det inte befinner sig i en akut likviditetskris men snarare genomgår en svår period med minskad lönsamhet och verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver hårvård och försäljning av hårvårdsprodukter sedan 2014, vilket innebär att det är ett etablerat företag med 9 års verksamhet bakom sig. Denna typ av verksamhet är vanligtvis konsumentdriven och känslig för köpkraft och trender inom skönhetsbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har rasat från 82 463 SEK till 16 672 SEK, en minskning på 65 791 SEK. Den extremt låga vinstmarginalen på 4,5% visar att företaget knappt är lönsamt trots nio års verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 63,7% är fortfarande relativt god och visar att majoriteten av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en positiv indikator trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 231 253 SEK till 129 494 SEK, en reduktion på 101 759 SEK. Denna minskning beror främst på det dåliga årets resultat som direkt påverkat kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat från 493 630 SEK till 370 748 SEK, en nedgång på 122 882 SEK eller 24,9%. Detta indikerar en betydande minskning i försäljningsvolym eller prispress.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 79,8% som hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Minskad omsättning med 122 882 SEK indikerar försämrad marknadsposition eller minskad efterfrågan
  • Mycket låg vinstmarginal på 4,5% ger begränsat utrymme för investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar
  • Kapitalförlust på 101 759 SEK minskar företagets finansiella styrka och buffert

Möjligheter

  • God soliditet på 63,7% ger en finansiell bas att bygga upp verksamheten igen
  • Nio års branscherfarenhet ger kunskap och kundbas att återhämta sig på
  • Relativt låga tillgångar på 203 148 SEK innebär att företaget inte är tungt investerat och kan vara flexibelt

Trendanalys

Alla trender pekar åt negativt håll: omsättning (-12,9%), resultat (-79,8%), eget kapital (-44,0%) och tillgångar (-30,2%). Den samlade bilden visar ett företag i tydlig nedgångsfas som behöver genomgripande åtgärder för att vända trenden.