1 042 000 SEK
Omsättning
▼ 19,5%
-209 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 131,6%
93%
Soliditet
Mycket God
−20,1%
Vinstmarginal
Förlust
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:2 158 639 SEK
Skulder:-145 246 SEK
Substansvärde:2 013 393 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på allvarliga tecken på nedgång med kraftigt försämrade resultat i samtliga nyckeltal. Omsättningen har mer än halverats från 2 066 566 SEK till 1 042 224 SEK, och resultatet har svängt från en vinst på 661 000 SEK till en förlust på 209 000 SEK. Den höga soliditeten på 93% indikerar dock att företaget fortfarande har ett starkt kapitalunderlag trots den negativa utvecklingen. Situationen tyder på ett etablerat företag i kris snarare än ett nytt företag i startfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett schaktentreprenadföretag etablerat 1971 med säte i Tärnsjö, Heby kommun. Som entreprenadföretag är verksamheten typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn, vilket kan förklara den kraftiga omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats dramatiskt med 870 000 SEK från en vinst på 661 000 SEK till en förlust på 209 000 SEK. Denna försämring beror sannolikt på den kraftiga omsättningsminskningen i kombination med fasta kostnader som kvarstår.

Soliditet: Soliditeten på 93,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem trots den negativa resultatutvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital har minskat med 209 322 SEK från 2 222 715 SEK till 2 013 393 SEK, vilket direkt speglar årets förlustresultat på 209 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt med 1 024 342 SEK från 2 066 566 SEK till 1 042 224 SEK, vilket motsvarar en minskning på 49,6%. Detta indikerar en betydande förlust av verksamhetsvolym eller avbrutna projekt.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig förlust av verksamhet med omsättningsnedgång på nästan 50%
  • Förlustgenerering på 209 000 SEK som urholkar det egna kapitalet
  • Kraftig minskning av totala tillgångar från 3 110 298 SEK till 2 158 639 SEK
  • Risk för ytterligare försämring om omsättningstrenden fortsätter

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 93,0% ger god finansiell stabilitet
  • Eget kapital på 2 013 393 SEK ger utrymme för omstrukturering
  • Lång etableringsperiod sedan 1971 visar på erfarenhet och varaktighet i branschen

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-19,5%), resultat (-131,6%), eget kapital (-9,4%) och tillgångar (-30,6%). Den samlade bilden är tydligt negativ med en generell nedåtgående trend i företagets alla finansiella nyckeltal.