6 065 000 SEK
Omsättning
▼ 20,1%
199 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 86,7%
51%
Soliditet
Mycket God
3,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 503 834 SEK
Skulder:-1 099 384 SEK
Substansvärde:765 498 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar i den operativa verksamheten men samtidigt en stabil finansiell struktur. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-20,1%) och resultat (-86,7%) pekar på betydande svårigheter att generera intäkter och bibehålla lönsamhet. Trots detta har balansräkningen förstärkts med en ökning av både eget kapital (+10,4%) och totala tillgångar (+14,2%), vilket indikerar att företaget kan ha genomfört kapitaltillskott eller omvärderingar. Den höga soliditeten på 51% är en stark buffert mot obetalningsrisk, men den låga vinstmarginalen på 3,3% visar att företaget knappt är lönsamt på nuvarande omsättningsnivå.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett gräventreprenadföretag inom bygg och anläggning, vilket innebär att dess verksamhet är cyklisk och starkt kopplad till konjunkturen i byggsektorn. Ett sådant företag har vanligtvis höga fasta kostnader för maskiner och personal, vilket gör det sårbart vid omsättningsminskningar. Företaget är etablerat i Nybro och har varit registrerat sedan 2021, vilket gör det till ett relativt ungt men inte nystartat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 1 496 000 SEK till 199 000 SEK, en minskning på 1 297 000 SEK eller 86,7%. Den extremt stora resultatnedgången i förhållande till omsättningsminskningen indikerar stigande kostnader eller sämre marginaler på de projekt som genomförts.

Soliditet: Soliditeten på 51,0% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot obetalningsrisk, även i tuffa tider.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 693 641 SEK till 765 498 SEK, en förbättring på 71 857 SEK. Denna ökning, trots det låga resultatet, kan tyda på att ägarna har injecterat nytt kapital i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 7 600 283 SEK till 6 068 430 SEK, en nedgång på 1 531 853 SEK eller 20,1%. Detta tyder på färre projekt eller lägre volym i grävverksamheten jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kritisk minskning av lönsamheten med en vinstmarginal på endast 3,3% som lämnar litet utrymme för oväntade kostnader
  • Kraftig omsättningsnedgång på 20,1% som indikerar minskad efterfrågan eller förlorade marknadsandelar
  • Extrem resultatnedgång på 86,7% som visar sårbarhet i kostnadsstrukturen vid lägre volym

Möjligheter

  • Stark balansräkning med soliditet på 51,0% som ger god finansiell stabilitet och kapacitet att investera
  • Tillgångstillväxt på 14,2% till 2 503 834 SEK visar att företaget fortsatt investerar i sin verksamhet
  • Ökning av eget kapital med 10,4% till 765 498 SEK ger bättre förutsättningar för framtida expansion