1 137 079 SEK
Omsättning
▼ 8,7%
222 870 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,2%
62%
Soliditet
Mycket God
19,6%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-05

Substansvärdering

Tillgångar:374 768 SEK
Skulder:-142 480 SEK
Substansvärde:232 288 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskande nyckeltal inom samtliga områden. Trots en hög vinstmarginal på 19.6% har både omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar minskat betydligt jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 62.0% är positiv men räcker inte för att kompensera för den generella nedåtgående utvecklingen. Företaget verkar befinna sig i en fas av avveckling eller omstrukturering snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bemanning- och utbildningstjänster inom vård och omsorg, vilket är en bransch med typisvis låga tillgångar och relativt höga personalrelaterade kostnader. Den höga vinstmarginalen är ovanlig för branschen och kan tyda på specialiserade tjänster eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 290 068 SEK till 222 870 SEK, en minskning på 67 198 SEK (-23.2%). Resultatminskningen var proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på sämre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 62.0% är mycket stark och visar att företaget har låg skuldsättning. Detta ger god finansiell stabilitet trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 255 314 SEK till 232 288 SEK, en nedgång på 23 026 SEK (-9.0%). Minskningen beror främst på det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 245 347 SEK till 1 137 079 SEK, en nedgång på 108 268 SEK (-8.7%). Detta indikerar färre kunduppdrag eller lägre faktureringsgrad.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning på 108 268 SEK årligen riskerar att underminera företagets existens på sikt
  • Resultatet har fallit med 67 198 SEK vilket begränsar möjligheterna till framtida investeringar
  • Nedgång i eget kapital med 23 026 SEK försvagar företagets finansiella bas

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 62.0% ger utrymme för att ta lån eller investera vid behov
  • Hög vinstmarginal på 19.6% visar att företaget kan vara lönsamt vid högre omsättningsnivåer
  • Branschen inom vård och omsorg har generellt god efterfrågan vilket kan utnyttjas vid en vändning

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-8.7%), resultat (-23.2%), eget kapital (-9.0%) och tillgångar (-12.4%). Den konsekventa negativa utvecklingen över samtliga nyckeltal är mycket oroande och tyder på ett företag i stark nedgång.