3 350 000 SEK
Omsättning
▲ 3,3%
612 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12,7%
61,9%
Soliditet
Mycket God
18,3%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-05-24

Substansvärdering

Tillgångar:2 100 320 SEK
Skulder:-705 236 SEK
Substansvärde:934 278 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 18,3% kombinerat med en soliditet på 61,9% indikerar en finansiellt sund verksamhet som genererar god lönsamhet. Den betydande tillväxten i eget kapital (+39,0%) och tillgångar (+44,7%) visar att företaget inte bara är lönsamt utan också bygger ett starkt kapitalunderlag för framtida investeringar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkeriverksamhet med förhyrda fordon och har sitt säte i Mörbylånga. Verksamhetsmodellen med uthyrda fordon innebär lägre kapitalbindning jämfört med att äga fordonsparken, vilket kan förklara den höga soliditeten och goda resultatutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 543 000 SEK till 612 000 SEK, en tillväxt på 12,7% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 61,9% är mycket stark och visar att företaget har ett lågt belåningsgrad samt god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 672 307 SEK till 934 278 SEK, en tillväxt på 39,0% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 243 511 SEK till 3 350 483 SEK, en måttlig tillväxt på 3,3% som visar en stabil kundbas och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Beroendet av förhyrd fordonspark kan medföra ökade kostnader vid prishöjningar från leverantörer
  • Måttlig omsättningstillväxt på 3,3% kan indikera begränsad marknadsexpansion jämfört med övrig tillväxt

Möjligheter

  • Mycket stark resultattillväxt på 12,7% visar potential för ytterligare lönsamhetsförbättring
  • Kraftig tillgångstillväxt på 44,7% skapar goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Hög soliditet på 61,9% ger utrymme för strategiska investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING med särskilt stark tillväxt i eget kapital (+39,0%) och tillgångar (+44,7%). Den kombinerade bilden är av ett företag i stark positiv utveckling med god lönsamhet och finansiell stabilitet.