4 573 463 SEK
Omsättning
▲ 53,7%
1 319 215 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 238,2%
80,3%
Soliditet
Mycket God
28,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 208 077 SEK
Skulder:-603 387 SEK
Substansvärde:2 469 690 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Cooper & Gorfer visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Företaget har gått från ett förlustår till en mycket hög vinstmarginal på 28,7%, vilket indikerar en framgångsrik omställning eller genombrott i verksamheten. Den kraftiga omsättningstillväxten på 53,7% kombinerat med en resultattillväxt på 238,2% pekar på att företaget inte bara ökar sin marknadsandel utan också lyckas skala sin verksamhet med god lönsamhet. Den höga soliditeten på 80,3% ger ett mycket stabilt finansiellt fundament för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Cooper & Gorfer är ett konstnärsduo med bakgrund inom konst, arkitektur, grafisk design och fotografi som kombinerar konstnärliga projekt med kommersiellt och redaktionellt fotograferingsarbete. Denna hybridverksamhet förklarar den höga vinstmarginalen, då konstnärliga projekt ofta har högre marginaler än traditionell fotografering, samtidigt som de kommersiella uppdragen ger en stabil inkomstbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -954 827 SEK till en vinst på 1 319 215 SEK, en förbättring på 2 274 042 SEK som visar på effektiviserad verksamhet och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 80,3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 670 410 SEK till 2 469 690 SEK, en tillväxt på 47,9% som främst drivs av den starka vinstutvecklingen och stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 552 242 SEK till 4 590 923 SEK, en tillväxt på 53,7% som visar på stark efterfrågan och framgångsrika affärsaktiviteter.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 50% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist
  • Konstnärlig verksamhet kan vara cyklisk och beroende av trender, vilket skapar osäkerhet i långsiktig inkomststabilitet

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 28,7% ger utrymme för investeringar i nya projekt och verksamhetsexpansion
  • Stark balansräkning med tillgångar på 3 208 077 SEK och soliditet på 80,3% möjliggör strategiska investeringar utan extern finansiering
  • Befintlig tillväxtmomentum kan utnyttjas för att penetrera nya marknader eller utöka erbjudandet inom konstnärlig fotografering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+53,7%), resultattillväxt (+238,2%), eget kapital tillväxt (+47,9%) och tillgångstillväxt (+63,6%). Denna konsistenta förbättring över alla områden indikerar en genomgående positiv utveckling och välskött verksamhet.