498 969 SEK
Omsättning
▲ 87,8%
194 317 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 370,4%
30,1%
Soliditet
God
38,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:572 377 SEK
Skulder:-380 624 SEK
Substansvärde:96 753 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Sensact AB visar en exceptionellt stark förbättring från ett svagt tidigare år, med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet kombinerat med kraftig omsättningstillväxt. Företaget har gått från en prekär situation till att generera avsevärt positiva kassaflöden, vilket stärkt balansräkningen markant. Den höga vinstmarginalen på 38,9% indikerar antingen en mycket lönsam verksamhetsmodell eller eventuellt engångseffekter. Trots den imponerande tillväxten kvarstår en relativt blygsam total omsättning och soliditet, vilket pekar på ett fortfarande litet men mycket välmående företag i stark expansion.

Företagsbeskrivning

Sensact AB är ett IT-konsultbolag grundat 2012 som verkar inom data, IT, webbutveckling, programmering samt utveckling och försäljning av egna produkter. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av låga tillgångskrav och höga marginaler på tjänstesidan, medan produktutveckling kan kräva initiala investeringar följt av skalbar försäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 370,4% från en förlust på -71 858 SEK till en vinst på 194 317 SEK, vilket indikerar stark kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 30,1% är acceptabel för ett tjänsteföretag men inte exceptionellt hög, vilket innebär att företaget fortfarande har utrymme att förbättra sin kapitalstruktur ytterligare.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 72,3% från 56 155 SEK till 96 753 SEK, främst driven av den starka vinstutvecklingen som direkt stärkte balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 87,8% från 265 713 SEK till 498 969 SEK, vilket visar på ett betydande framsteg i försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Den låga absoluta omsättningen på 498 969 SEK gör företaget sårbart för förlust av enskilda kunder eller projekt
  • Soliditeten på 30,1% är fortfarande relativt blygsam och kan begränsa möjligheten till större investeringar i egen produktutveckling
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 38,9% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch

Möjligheter

  • Den extremt höga resultattillväxten på 370,4% visar att företaget har hittat en mycket lönsam verksamhetsmodell som kan skalas upp
  • Omsättningstillväxten på 87,8% indikerar stark efterfrågan på företagets tjänster och produkter
  • Den starka kapitaltillväxten ger företaget bättre finansieringsmöjligheter för framtida expansion och investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+87,8%), resultat (+370,4%), eget kapital (+72,3%) och tillgångar (+12,7%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga områden indikerar en genomgående förbättring av företagets ekonomiska hälsa och operativa effektivitet.