17 686 000 SEK
Omsättning
▼ 0,2%
654 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,2%
55%
Soliditet
Mycket God
3,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 574 254 SEK
Skulder:-4 267 336 SEK
Substansvärde:5 306 918 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabila kärnresultat men vissa oroande trender. Trots en marginellt lägre omsättning har företaget lyckats öka vinsten markant och stärkt sitt eget kapital avsevärt. Soliditeten är stark, vilket indikerar god finansiell hälsa på lång sikt. Den negativa omsättningstillväxten och minskande tillgångar tyder dock på en företag i en mogna eller utmanande marknad som fokuserar på effektivisering snarare än expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsföretag inom etiketter och förpackningsmaterial, verksamt sedan 1987. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av andra industriers produktion och konsumtion, vilket gör den konjunkturkänslig. Företagets långa etablering tyder på en stabil kundbas och erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 588 000 SEK till 654 000 SEK, en ökning på 66 000 SEK eller 11.2%. Detta visar på framgångsrika kostnadskontrollåtgärder eller förbättrad lönsamhet i de kvarvarande verksamhetsgrenarna.

Soliditet: En soliditet på 55.0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt för tillverkningsföretag. Det innebär att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 4 652 540 SEK till 5 306 918 SEK, en tillväxt på 654 378 SEK eller 14.1%. Denna förbättring är direkt kopplad till årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 17 868 882 SEK till 17 708 329 SEK, en nedgång på 160 553 SEK eller -0.2%. Detta indikerar en stabil men något svag efterfrågan eller att företaget har förlorat mindre ordervolymer.

Huvudrisker

  • Omsättningen har minskat till 17 708 329 SEK, vilket kan tyda på en svag marknadsposition eller minskad efterfrågan.
  • Tillgångarna har minskat med 2.2% till 9 574 254 SEK, vilket kan indikera avveckling av kapital eller investeringsbrist.
  • Vinstmarginalen är klassificerad som låg på 3.7%, vilket gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar.

Möjligheter

  • Resultatet ökade med 11.2% till 654 000 SEK, vilket visar en stark förmåga att öka lönsamheten trots oförändrad omsättning.
  • Eget kapital ökade med 14.1% till 5 306 918 SEK, vilket ger en stabil grund för framtida investeringar eller expansion.
  • Den höga soliditeten på 55.0% ger utrymme för att ta på sig skulder för tillväxtsatsningar om så önskas.