2 502 830 SEK
Omsättning
▲ 16,8%
171 100 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 68,8%
26,6%
Soliditet
God
6,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 277 423 SEK
Skulder:-937 940 SEK
Substansvärde:339 481 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark operativ utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och tillväxt, men samtidigt tecken på en strategisk omlokalisering av tillgångar. Omsättningen ökade med 16,8% till 2,6 miljoner SEK och resultatet fördubblades nästan, vilket indikerar en effektivare verksamhet och bättre marginaler. Den kraftiga tillväxten i eget kapital på 68,9% är imponerande och drivs av den goda vinstgenereringen. Den minskande tillgångsbasen (-11,8%) trots ökad omsättning tyder dock på att företaget har sålt av eller avvecklat tillgångar, vilket kan vara en del av en omstrukturering eller effektivisering.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar färdiga rätter och sidorätter samt säljer livsmedelsvaror som kryddor, nötter och kaffebönor, både i egen lokal och via lokala handlare. Denna modell med både egen tillverkning och detaljhandel kräver investeringar i lager och möjligen produktionsutrustning, vilket speglas i balansräkningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 101 392 SEK till 171 100 SEK, en ökning på 69 708 SEK eller 68,8%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrade marginaler och effektiviseringar.

Soliditet: En soliditet på 26,6% är acceptabel för ett företag i denna bransch, men ligger i den lägre delen av det stabila spannet. Det innebär att 26,6% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilget ger ett visst finansiellt utrymme men samtidigt en beroendeställning till långivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 201 030 SEK till 339 481 SEK, en tillväxt på 138 451 SEK eller 68,9%. Hela ökningen kan förklaras av årets resultat på 171 100 SEK, vilket indikerar att vinsten har kapitaliserats och inte utdelats.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 142 864 SEK till 2 642 112 SEK, en tillväxt på 499 248 SEK eller 16,8%. Detta visar på en stark marknadsacceptans och ökad försäljning.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 26,6% är relativt låg och visar på ett betydande beroende av skulder för att finansiera verksamheten.
  • Minskande totala tillgångar från 1 447 759 SEK till 1 277 423 SEK kan tyda på avveckling av produktionskapacitet eller lager, vilket potentiellt begränsar framtida tillväxt.
  • Företagets omsättning på 2,6 miljoner SEK är fortfarande blygsam, vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i marknaden eller hos största kunder.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 68,8% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell och god kostnadskontroll.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 138 451 SEK stärker företagets finansiella bas och ger bättre möjligheter att ta lån för framtida investeringar.
  • Omsättningstillväxten på 16,8% visar på en positiv marknadstrend och att produkterna har efterfrågan.