4 069 000 SEK
Omsättning
▼ 4,7%
859 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,7%
51%
Soliditet
Mycket God
20,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
630 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-06-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 530 595 SEK
Skulder:-735 455 SEK
Substansvärde:720 140 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en mycket hög vinstmarginal på 20,7% men samtidigt negativa trender inom flera nyckelområden. Trots en minskad omsättning lyckades företaget öka sitt resultat något, vilket indikerar god kostnadskontroll eller förbättrad effektivitet. Den starka soliditeten på 51,0% ger ett gott skydd mot nedgångsperioder. Företaget verkar vara i en fas av omstrukturering eller anpassning till förändrade marknadsförhållanden, där fokus ligger på lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom hamnrelaterade tjänster som båtlastning, båtlossning, skadebesiktning av fartyg och kvantitetskontroll av bränsleprodukter. Denna typ av verksamhet är typiskt cyklisk och känslig för hamntrafikvolym och energimarknadsfluktuationer, vilket kan förklara omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade något från 853 000 SEK till 859 000 SEK, en förbättring med 6 000 SEK (+0,7%). Detta är anmärkningsvärt positivt i ljuset av den minskade omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 51,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 841 262 SEK till 720 140 SEK, en nedgång med 121 122 SEK (-14,4%). Denna minskning, trots ett positivt resultat, tyder på att företaget har gjort utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 272 611 SEK till 4 145 042 SEK, en nedgång med 127 569 SEK (-4,7%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller förlorade kundkontrakt.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 4,7% kan indikera en försvagad marknadsposition eller konkurrensutsatthet.
  • Kraftig minskning av eget kapital med 121 122 SEK kan begränsa företagets investeringsmöjligheter på sikt.
  • Samtidig nedgång i både omsättning, eget kapital och totala tillgångar (från 1 611 462 SEK till 1 530 595 SEK) pekar på en generell kontraktion i verksamheten.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 20,7% visar på en mycket effektiv och lönsam kärnverksamhet.
  • Stark soliditet på 51,0% ger utrymme för att ta strategiska lån för framtida investeringar om så önskas.
  • Förmågan att öka resultatet till 859 000 SEK trots lägre omsättning visar på god operativ styrning och flexibilitet.

Trendanalys

Trenderna visar en paradoxal situation: FÖRSÄMRING i omsättning (-4,7%), eget kapital (-14,4%) och tillgångar (-5,0%) men samtidigt FÖRBÄTTRING i resultat (+0,7%). Detta pekar på ett företag som genomgår en omställning där fokus ligger på att öka lönsamheten per omsatt krona, möjligen genom att frångå mindre lönsamma uppdrag eller förbättra effektiviteten. Den långa etableringsperioden (registrerat 2019) utesluter att detta är en start-up-fas.