8 653 000 SEK
Omsättning
▲ 7,5%
1 363 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,4%
59%
Soliditet
Mycket God
15,8%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-25

Substansvärdering

Tillgångar:3 758 402 SEK
Skulder:-1 547 778 SEK
Substansvärde:2 210 624 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Omsättningen ökade med 7.5% till 8.7 miljoner SEK, vilket indikerar en god marknadsposition och efterfrågan på solskyddsprodukter. Tillgångarna ökade kraftigt med 59.1%, vilket tyder på betydande investeringar. Det egna kapitalet förbättrades avsevärt med 48% till 2.2 miljoner SEK, vilket stärker företagets finansiella bas. Den största utmaningen är den kraftiga resultatnedgången på 26.4% trots högre omsättning, vilket kan bero på ökade kostnader, investeringar eller prispress.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom försäljning och installation av solskydd, en bransch som är känslig för säsongsvariationer och bygg- och renoveringskonjunkturen. Företaget anlitar en auktoriserad redovisningskonsult för bokföring, lön och bokslut, vilket indikerar en professionell ekonomistyrning. Med säte i Sundsvall verkar företaget främst på den regionala marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 851 000 SEK till 1 363 000 SEK, en minskning med 488 000 SEK eller 26.4%. Denna försämring av lönsamheten trots högre omsättning är anmärkningsvärd och kräver uppmärksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 59.0% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade kraftigt från 1 493 780 SEK till 2 210 624 SEK, en förbättring med 716 844 SEK eller 48.0%. Denna tillväxt har sannolikt drivits av årets resultat och eventuella insättningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 051 820 SEK till 8 653 116 SEK, en tillväxt på 601 296 SEK eller 7.5%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots eventuell konjunkturosäkerhet.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 26.4% trots ökad omsättning indikerar potentiella lönsamhetsproblem eller stigande kostnader.
  • Den snabba tillgångstillväxten på 59.1% till 3 758 402 SEK kan tyda på stora investeringar som ännu inte ger avkastning.

Möjligheter

  • Stark soliditet på 59.0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att ta på sig för mycket skulder.
  • Omsättningstillväxten på 7.5% visar att det finns efterfrågan på företagets produkter och tjänster.
  • Den betydande ökningen av eget kapital med 716 844 SEK ger en stabil finansiell bas för framtida verksamhet.