1 287 000 SEK
Omsättning
▲ 5,9%
429 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18,2%
82,8%
Soliditet
Mycket God
33,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 645 061 SEK
Skulder:-202 908 SEK
Substansvärde:1 050 991 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga västentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt i alla nyckeltal. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 33,3% och soliditeten på 82,8% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med låg skuldsättning. Alla viktiga parametrar (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar) uppvisar betydande förbättringar från föregående år, vilket pekar på en sund och accelererande tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultation inom industri, teknik, elektronik, bygg och event samt service och installationer inom ventilation och styr- och reglersystem. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade konsultverksamheter med låg kapitalintensitet, där kunskap och expertis är de främsta tillgångarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 363 000 SEK till 429 000 SEK, en stark tillväxt på 18,2%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller högre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 82,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med mycket låg skuldsättning. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 797 749 SEK till 1 050 991 SEK, en tillväxt på 31,7%. Denna betydande ökning beror främst på att den största delen av årets vinst har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 215 239 SEK till 1 287 495 SEK, en positiv tillväxt på 5,9%. Detta visar en stadig ökning av företagets verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning på 1,3 miljoner SEK, vilket kan göra det sårbart för plötsliga förluster av större kunder
  • Den snabba tillväxten i eget kapital och tillgångar måste hanteras noggrant för att säkerställa att resurserna används effektivt

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 33,3% ger utrymme för ytterligare investeringar i tillväxt och utveckling
  • Den starka resultattillväxten på 18,2% visar att företaget har god förmåga att öka lönsamheten snabbare än omsättningen
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 82,8% ger företaget goda möjligheter att finansiera framtida expansion genom lån om så önskas

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+5,9%), resultattillväxt (+18,2%), eget kapital tillväxt (+31,7%) och tillgångstillväxt (+21,4%). Den accelererande tillväxten i resultat och eget kapital jämfört med omsättning indikerar ökad effektivitet och lönsamhet.