6 764 000 SEK
Omsättning
▲ 90,4%
508 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,4%
90,6%
Soliditet
Mycket God
7,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 174 377 SEK
Skulder:-109 918 SEK
Substansvärde:1 064 459 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget ändrade firma från Voistock AB till Simply More SCM AB den 20 december 2016

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 90,4% till 6,8 miljoner SEK indikerar framgångsrik försäljningsutveckling, men resultatet har minskat med 31,4% vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 90,6% är positiv och ger finansiell stabilitet, men minskande tillgångar kan indikera effektiviseringar eller nedskärningar.

Företagsbeskrivning

Simply More SCM AB (tidigare Voistock AB) verkar inom supply chain management (SCM) och har sitt säte i Norrtälje. Företaget är etablerat sedan 2009 och genomgick namnändring 2016. SCM-bolag har typiskt varierande lönsamhet beroende på projektstruktur och operativ effektivitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 741 000 SEK till 508 000 SEK, en nedgång på 233 000 SEK som indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 90,6% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg skuldsättning, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 963 203 SEK till 1 064 459 SEK, en tillväxt på 10,5% som främst drivs av årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 567 755 SEK till 6 764 112 SEK, en tillväxt på 90,4% som visar stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 31,4% trots stark omsättningstillväxt vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna minskade med 7,9% från 1 275 310 SEK till 1 174 377 SEK vilket kan påverka operativ kapacitet
  • Vinstmarginalen på 7,5% är relativt låg i förhållande till omsättningstillväxten

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 90,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark omsättningstillväxt på 90,4% visar marknadsacceptans och kommersiell framgång
  • Eget kapital ökade med 10,5% vilket stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Företaget visar positiv omsättningstillväxt men negativ resultatutveckling, vilket skapar en paradoxal situation där försäljning ökar men lönsamhet försämras. Den höga soliditeten är en stark tillgång, men minskande tillgångar och resultat kräver uppmärksamhet.