6 308 710 SEK
Omsättning
▲ 11,3%
780 508 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 21,5%
61,3%
Soliditet
Mycket God
12,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 708 939 SEK
Skulder:-945 774 SEK
Substansvärde:1 261 165 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 12,3% kombinerat med en soliditet över 60% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Tillväxttaken på över 10% i omsättning och över 20% i resultat visar på en framgångsrik verksamhet som expanderar kraftigt samtidigt som lönsamheten förbättras.

Företagsbeskrivning

Företaget är en mekatronikkonsult som verkar inom mjukvaru- och hårdvaruutveckling samt försäljning av dessa produkter och tjänster. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av höga kompetenskrav och projektbaserad verksamhet med goda marginaler, vilket stämmer väl överens med den höga vinstmarginal som observerats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 642 631 SEK till 780 508 SEK, en imponerande ökning på 21,5% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 61,3% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god förmåga att klara ekonomiska nedgångar, vilket är ovanligt bra för ett företag i denna ålder.

Eget kapital: Eget kapital växte kraftigt från 792 111 SEK till 1 261 165 SEK, en ökning på 59,2% som främst drivs av den starka vinstutvecklingen och ger företaget god finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 701 025 SEK till 6 329 746 SEK, en tillväxt på 11,3% som visar på en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisk om expansionen inte hanteras noggrant
  • Beroende av kvalificerad personal inom mekatronik och mjukvaruutveckling kan utgöra en kapacitetsbegränsning
  • Konjunkturkänslighet inom tech-sektorn kan påverka framtida tillväxttakt

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 61,3% ger utrymme för investeringar och strategiska uppköp
  • Stark resultattillväxt på 21,5% visar på en skalbar affärsmodell med god potential för fortsatt expansion
  • Tillgångstillväxt på 40,3% indikerar investeringar i framtida kapacitet och tillväxtmöjligheter

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+11,3%), resultat (+21,5%), eget kapital (+59,2%) och tillgångar (+40,3%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas med god operativ styrning.