5 889 914 SEK
Omsättning
▲ 37%
1 120 359 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6,1%
39,1%
Soliditet
God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 010 478 SEK
Skulder:-4 498 220 SEK
Substansvärde:1 683 292 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget arrenderar fr o m 2023 en ny ladugård med mjölkrobotar. Detta har bidragit till ett ökat djurantal och högre mjölkproduktion.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har från 2023 arrenderat en ny ladugård med mjölkrobotar
  • Investeringarna har bidragit till ökat djurantal och högre mjölkproduktion

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat kraftigt med 37%, vilket har genererat en högre vinst trots en något lägre vinstmarginal. Den betydande ökningen av eget kapital med över 60% indikerar en förbättrad finansiell styrka. Soliditeten på 39,1% är god och företaget verkar vara i en expansiv fas med investeringar som ger avkastning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom jordbruk och maskinkörslor med säte i Östersunds kommun. Alla byggnader och mark arrenderas, vilket minskar kapitalbindningen i fastigheter. Investeringarna i ny ladugård med mjölkrobotar har sannolikt drivit den starka tillväxten i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 055 968 SEK till 1 120 359 SEK, en ökning på 64 391 SEK eller 6,1%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten var resultattillväxten mer blygsam, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett full effekt.

Soliditet: Soliditeten på 39,1% är god och ligger över branschgenomsnittet för jordbruksföretag. Detta indikerar att företaget har en sund balans mellan eget kapital och lånade medel, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 046 102 SEK till 1 683 292 SEK, en ökning på 637 190 SEK eller 60,9%. Denna betydande ökning beror främst på årets vinst och visar en förbättrad finansiell stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 266 596 SEK till 8 567 055 SEK, en ökning på 2 300 459 SEK eller 37,0%. Denna kraftiga tillväxt indikerar framgångsrik expansion av verksamheten, sannolikt kopplad till investeringen i ny ladugård med mjölkrobotar.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 6,1% är betydligt lägre än omsättningstillväxten på 37,0%, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler
  • Företagets beroende av arrenderad mark och byggnader skapar en extern beroendeställning som kan påverka verksamheten vid förändringar i arrendevillkor
  • Investeringar i ny teknik och utrustning kan medföra avskrivningskostnader som påverkar framtida lönsamhet

Möjligheter

  • Den kraftiga omsättningstillväxten på 37,0% visar att företaget har god expansionspotential
  • Investeringarna i mjölkrobotar och ökad mjölkproduktion kan ge ytterligare effektiviseringar och skalningsfördelar
  • Den höga vinstmarginalen på 13,1% indikerar att företaget driver en lönsam kärnverksamhet med utrymme för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget visar exceptionellt starka trender med förbättring inom alla nyckeltal: omsättningstillväxt +37,0%, resultattillväxt +6,1%, eget kapital tillväxt +60,9% och tillgångstillväxt +16,1%. Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas.