1 929 971 SEK
Omsättning
▲ 6,6%
41 686 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,8%
27,4%
Soliditet
God
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:563 445 SEK
Skulder:-409 118 SEK
Substansvärde:154 327 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Omsättningen har ökat till 1 934 317 SEK (+6,6%), vilket indikerar en ökad verksamhetsvolym, men resultatet har minskat till 41 686 SEK (-21,8%), vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Det egna kapitalet har stärkts med 25,3% till 154 327 SEK, medan tillgångarna minskat med 6,4% till 563 445 SEK, vilket kan indikera en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Soliditeten på 27,4% är acceptabel men inte stark, och den låga vinstmarginalen på 2,2% är en utmaning. Företaget verkar vara i en fas där det växer i omsättning men kämpar med att bibehålla lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom tillverkning, service och reparation av gruv-, bergbrytnings-, byggmaskiner och tyngre fordon, med säte i Olofström. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och cyklisk, ofta känslig för konjunktursvängningar i bygg- och gruvsektorerna. De låga siffrorna trots registrering 2020 kan tyda på att företaget är relativt nyetablerat inom denna specifika verksamhet eller har genomgått en omstart.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 53 271 SEK till 41 686 SEK, en minskning med 11 585 SEK eller 21,8%. Denna försämring i lönsamhet inträffade trots högre omsättning, vilket tyder på stigande kostnader eller pristryck.

Soliditet: Soliditeten på 27,4% innebär att drygt en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå som ger ett visst skydd mot obetalda skulder, men det ligger under branschgenomsnittet för tillverkningsindustrin och ger begränsade möjligheter till ytterligare lån.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 123 207 SEK till 154 327 SEK, en förbättring med 31 120 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 41 686 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 810 072 SEK till 1 934 317 SEK, en positiv tillväxt på 124 245 SEK eller 6,6%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatminskningen på 21,8% är en stor risk för företagets långsiktiga överlevnad.
  • Den mycket låga vinstmarginalen på 2,2% ger ett extremt litet utrymme för oförutsedda kostnader eller konjunkturnedgång.
  • Minskande tillgångar (-6,4%) kan indikera att företaget säljer av kapital för att finansiera verksamheten, vilket är en ohållig strategi.

Möjligheter

  • Stadig omsättningstillväxt på 6,6% visar att det finns efterfrågan på företagets produkter och tjänster.
  • En betydande ökning av eget kapital med 25,3% förbättrar företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet.
  • Företagets niche inom service och reparation av tunga maskiner är en stabil kundbas som ofta kräver regelbundet underhåll.